Андрей Гюров: Решението на антикорупционната комисия е незаконосъобразно

Незаконосъбразно и основано на неверни факти - така отстраненият временно подуправител на БНБ Андрей Гюров нарече в изявление решението на Комисия за противодействие на корупцията, обявено по-рано, с което го отстранява поради несъвместимост със заемания пост. По думите на Гюров става дума за "преднамерено тълкуване на закона и отказ да се изяснят обстоятелствата по случая".

"Убеден съм, че решението на КПК е политически мотивирано и представлява целенасочено превратно тълкуване на факти. Случаите на несъвместимост са изчерпателно изброени в Закона за Българската народна банка и той НЕ забранява участието на подуправител в управителните органи на юридически лица с нестопанска цел и участието като съдружник в дружества с ограничена отговорност", пише Гюров.

Според него решението на КПК поставя Управителния съвет на БНБ в деликатната ситуация да защити независимостта на националната централна банка в ключов момент в процеса на интеграция на Република България в еврозоната. Той казва още, че е "готов да защитава правата си по предвидения законов ред", както и да окаже съдействие на Управителния съвет на БНБ.

По закон решенията на КПК могат да се обжалват пред съда.

Съпредседателят на "Продължаваме Промяната" Кирил Петков също видя политически мотив в действията срещу Гюров, който беше депутат и член на партията, преди да бъде избран за подуправител на БНБ. "(Делян) Пеевски започна “отстрел” на потенциални служебни премиери, които са извън негов контрол. След 6 неуспешни мандата, ГЕРБ и ДПС излъчват слабост с тези отчаяни ходове. Най-големият им проблем е, че винаги преиграват.", написа Петков във фейсбук.

С последните промени в Конституцията, за които гласуваха и ГЕРБ, и ДПС, президентът има право да избира служебен министър-председател сред ограничен брой хора, които заемат висши държавни постове. В това число са и подуправителите на БНБ.

Кирил Петков каза още, че в петък от ПП-ДБ ще внесат в парламента правилата за избор на нови членове на антикорупционната комисия. В 49-ото Народно събрание беше променен законът, но не беше сменен съставът на органа, защото нямаше разбирателство с ГЕРБ и ДПС как да стане това. Антикорупционната реформа е след условията на Европейската комисия за отпускане на следваш транс за България от Плана за възстановяване и устойчивост. "Тъкмо ще разберем кое им е по-важно: парите по ПВУ за българските бизнеси и граждани, или да запазят контрола над тези бухалки", добави Петков.

Антикорупционната комисия принуди БНБ да отстрани временно Андрей Гюров


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024