Социолозите Андрей Райчев и Кънчо Стойчев вече не са собственици на агенция "Галъп интернешънъл Болкан“, защото са я продали на специално учреденото за целта акционерно дружество „Пакстън Рисърч“, оглавявано от доц. д-р Борислав Цеков.
Това съобщиха от "Галъп", която е член на международната асоциация Gallup International със седалище в Цюрих. Райчев и Стойчев казват, че се оттеглят в заслужена пенсия.
Собственици на „Пакстън Рисърч“ са консервативният тинк-танк "Изследователски център за нова Европа" на Цеков и сдружение „Републикански център“ с председател д-р Петър Кичашки. В борда участват адвокат Андриан Боянов и Ивилина Алексиева-Робинсън, която беше председател на ЦИК от 2014 до 2019 г., а преди това участваще в друга неправителствена организация на Цеков - "Институт за модерна политика".
"Финансирането на сделката се осигурява от успешния международен бизнес, който развиват доц. Борислав Цеков и д-р Петър Кичашки, чиито компании са ексклузивен партньор за Балканите на някои от глобалните корпоративни гиганти в сферата на рециклиращата индустрия и търговията с метали", пише още в официалното съобщение за продажбата.
Подробности за стойността на сделката и за "успешния бизнес", който я е финансирал, не се споменават. Биографията на Цеков е свързана по-скоро с политиката - той влиза в нея като депутат от НДСВ, а после става учредител на отцепилата се оттам партия "Новото време", заедно с настоящия генерален директор на БНТ Емил Кошлуков и бившия енергиен министър Мирослав Севлиевски. След това Цеков се връща в "царската партия", после участва в кампанията на бившата еврокомисарка Меглена Кунева, когато тя се кандидатира за президент. Но остава трета. Той е юрист, за две години е и част от правния екип на президента Румен Радев в първия му мандат.
Петър Кичашки е бивш член на Комисията за защита от дискриминация, назначен в нея от Радев. Това се случи през 2017 г. въпреки редица съмнения, че той и Цеков са злоупотребявали с т.нар. медийни пакети от по 40 000 лв, които държавата отпуска на инициативни комитети, които участват в кампании за провеждане на референдум. Тогава съмненията бяха около допитването за въвеждане на електронното гласуване през 2015 година.
След първия мандат на Румен Радев няма данни Цеков и Кичашки да подължават да гравитират около президентската институция.
През 2019 г. Кичашки става част от учредената тогава компания "Нове индъстрис" със съдружници "Вабо-1" (фирма, която е 100% собственост на Васил Божков), която придобива 55%, и Мирослав Илиев (управител на множество дружества на Божков), който записва 5% дял, пише "Капитал". Кичашки има 13% дял, а Цеков - 14%, потвърждава и справка в Търговския регистър. Обвиняемият бивш хазартен бос и фирмата му напуска "Нове индъстрис" малко по-късно, а през 2020 г. тя се прекръства на "Булнове индъстрис" и вече е собственост само на Кичашки и Цеков.
Адриян Боянов е адвокат и също един от хората, които са заедно с Цеков и в "Институт за модерна политика".
Райчев и Стойчев казват по повод продажбата, че са търсили да предадат щафетата на личности, "които имат не само разбиране за мисията на "Галъп", но и капацитет за надграждане“.
Цеков на свой ред казва, че предстои преструктуриране на агенцията, която ще прерасне в изследователски център с три направления - социологическо, изследователско - в областта на конституционното право, политическите науки и публичната администрация, което ще се ръководи от бившия служебен премиер проф. Георги Близнашки, и "център за мониторинг на антидемократичните идеологии и пропаганда в България". Последното ще е с американски партньори и структурирането му предстои, твърди Цеков. Той е сред поддръжниците на Доналд Тръмп у нас.
Предпране, основно и центрофуга от Андрей Райчев
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: