Регионален координационен център, който да координира използването на газопреносната и електрическата инфраструктура и за Югоизточна Европа, и за Италия, и за региона като цяло, ще бъде създаден в България - това е първата новина от срещите на вицепремиера Асен Василев и енергийния министър Александър Николов в Брюксел с представители на Европейската комисия.
Спешните разговори бяха свикани, след като "Газпром" прекрати доставките на синьо гориво за страната ни и за Полша. Очаква се руският газов доставчик да предприеме същите действия и спрямо други държави от ЕС, като причината официално е отказът да се плаща в рубли по съществуващите договори.
Регионалният координационен център трябва да заработи в следващите две седмици, съобщи вицепремиерът.
По думите му той ще има координиращи функции и по отношение на бъдещи общи покупки на газ за Европа. Той припомни, че страната ни има нужната инфраструктура за прекарване на 20 млрд. куб. метра природен газ годишно към континента, а потреблението на България е средно 3 млрд. куб. метра.
"За нашите доставки вече имаме план и те се изпълняват. Получаваме допълнителни количества природен газ от Гърция", обясни Василев за това как се е стигнало до решението. Поискахме по време на срещата решенията за българските доставки да не са само за България.
Решение за бъдещи общи поръчки на природен газ за страните от ЕС се очаква да бъде взето през месец май.
България е поискала и правна помощ от Европейската комисия, в случай, че анализите на действащите договори с "Газпром", нарушени едностранно от руската страна, доведат до решение държавата ни да търси правата си пред арбитражен съд заради спрените газови доставки. Предстоят и проверки за евентуално нарушение на правилата за злоупотреба с господстващо положение от страна на "Газпром", стана ясно още от думите на Асен Василев в Брюксел.
Министърът на енергетиката Александър Николов допълни, че има и вариант повишение на цената на природния газ в България да няма, въпреки действията на "Газпром". Коментарът му дойде след въпрос за исканията на работодателските организации, представени след среща с вицепремиера и министър на икономиката Корнелия Нинова днес - а именно да се въведе "таван" на газовите цени у нас в рамките на цените, на които досега сме купували руски газ.
На въпрос възнамерява ли все пак България да открие сметка в "Газпромбанк", както иска "Газпром" да получава пари срещу доставки на синьо гориво към "неприятелски държави", Асен Василев отговори: "Не".
Схемата "газ срещу рубли", или как Путин иска да раздели ЕС на врагове и фаворити
Очаквайте подробности.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: