Какво си представяте, когато чуете за място, на което се тестват елитни спортисти?
Ретро фитнес със запотени мъже и жени в отлична физическа форма. Техните мускулни влакна буквално се виждат заради ниския процент подкожна мазнина. Вените им са пълни с кръв, а сред тях стои добре сложен мъж на средна възраст, който дава много точни и ясни команди: “Още едно повторение! Не ми харесва постановката на тялото ти! Раздай се до дупка!”
Сами се досещате - последният има много богат опит. Той е бивш професионален атлет, а сега е специалист, изграждащ гладиатори. Малко след това спортистите ще напуснат залата, минавайки около “витрина на славата”, в която са изложени най-различни трофеи. Те показват, че на това място се изграждат шампиони.
После ще излязат на лекоатлетическа писта, където ще ги очаква друг треньор - нещо като Дейон Сандърс (по-известен като Coach Prime от един от най-популярните спортни сериали напоследък). Това е човек, който може (и ще) извлече максимума от всекиго. Той държи електронен хронометър в ръката си, с който ще дава тежката си присъда - има ли подобрение или не?
Описаните сцени всъщност не съществуват. Или поне не в матрицата, в която се пише бъдещето на спорта.
В нея “ретро фитнесът” е място, което много повече прилича на космически кораб - с безброй технологии и много малко дъмбели и други тежести. “Треньорите” не са строги и мускулести хора, облечени във впити дрехи. Та те дори не са треньори.
Облечени са с бели ризи, някои от тях носят очила. Не разчитат толкова на хронометър, колкото на компютри, десетки камери и сложни формули, чрез които изчисляват всички необходими величини, знаейки, че човекът е прекалено сложна биомеханична система. Тя управлявана от ултра бърз биокомпютър, който обаче винаги може да търпи подобрения. А подобренията на най-високо ниво стават от учени.
В продължение на десетилетия ASICS задава тренда в спорта и е брандът, пишещ матрицата на бъдещето, съчетавайки по уникален начин традициите със съвременните технологии.
И всичко започва в Спортния институт на компанията.
Най-вероятно, за толкова много години, сте видели крайния продукт - например, обувка за бягане, която е съвършена. Или, по-точно казано, съвършена за конкретна цел.
Новите GEL-NIMBUS 26 следват естественото движение на крака и се концентрират върху комфорта при носенето. Серията е с начало още от 90-те години на миналия век и винаги е била флагман за ASICS.
Сега разполага с технологията HYBRID ASICSGRIP. На фокус е подобреното прилепване в средата на стъпалото, проектирано чрез плетена горна част и конструкцията на отворите. Това осигурява по-високо ниво на поддръжка, сцепление и усъвършенствана издръжливост. Пяната FF BLAST PLUS ECO е отговорна за „облачното” омекотяване - 24% от нея е направено от био-базирано съдържание от възобновяеми източници, като остатъчни отпадъци от обработка на захарна тръстика. Отличната вентилация е благодарение на горната част от лек, дишащ трикотажен материал.
GEL-KAYANO™ 30 разполага със системата 4D GUIDANCE, която работи с движението на тялото. Тя осигурява адаптивна стабилност и по-добра поддръжка, когато бегачите най-много се нуждаят от това. Подходяща е за хора с пронация, което е най-често срещаният вариант на неправилна походка – при него тежестта пада върху вътрешната част на стъпалото и в по-общ план води до проблеми с коленете и ставите.
И още един пример, един от най-известните атлети на ASICS - Новак Джокович, всяка година играе тенис с обувки, които са специално разработени за него. А моделът, който използва в конкретен сезон, е проектиран няколко години преди това, преминал е стотици тестове и чак тогава е влязъл в употреба.
“Построяването” на който и да е от тези модели е подчинено на основните закони:
- Правилната биомеханика е свързана с икономични и синхронизирани движения на компонентите на кинетичната верига.
- Важен елемент от тази верига е стъпалото, като връзка между повърхността и тялото.
- Скоростта се създава във фазата на задното отделяне – при оттласкването на задния крак, а се губи във фазата на амортизация - при приземяването на предния крак
- Целта е да намали значението на амортизацията, което да доведе до усещането за лекота, стабилност, комфорт и скорост.
На теория звучи… сложно. На практика, става още по-трудно.
Но така или иначе, за да се случи нещо, не може да бъдат заобиколени основните принципи в биомеханиката на човешкото тяло. Чак след това се стига до най-дребните подробности.
Сваляне на времето с една десета от секундата, подобряване на издръжливостта с още няколко метра, подсигуряване на мускулите и сухожилията с още малко… Там, където тренировките, дисциплината и човешката воля намират пределите си, точно на това място започва спортната наука.
При ASICS това се случва още през 1977 г., когато централата в Осака тогава основава първата технологична изследователска секция за изследване на продукти за облекло. 8 години по-късно централата се мести в Кобе, шестия по население град в Япония. Тогава, през 1985 г., е основан Институтът за спортни науки на ASICS - чрез консолидирането на Отдела за технологични изследвания и Центъра за развитие на обувки.
Именно зад неговите стени ще видите място, което прилична на лаборатория от филм за бъдещето. Там се задава тенденцията в цялата индустрия, а философията му е подчинена на “наука, ориентирана към човека”.
И макар за “човека” да изглежда елементарно, например, да се разхожда в парка, извършвайки тази дейност, едва ли си дава сметка, че може да прави грешно едно от първите неща, на които се е научил в живота си - вървенето.
- Ако има лоша симетрия между двете ви стъпала – времето за контакт на единия крак е по-малко от това на другия и времето на движение на единия е повече от това на другия, това означава, че прехвърляте повече тежест върху единия крак в опит да се компенсирате болка, която може и да не подозирате, че имате.
- Или ако средната скорост на крачката ви е еднаква при двата крака, а дължината на разкрача е по-малка при единия, това означава, че са налице болки в таза и бедрените мускули са по-малко ефективни.
- Ако пък скоростта на оттласкване на стъпалото е по-висока от средната за разкрач, това най-вероятно означава, че оттласкването се осъществява от пръстите и мускулите на подбедрицата генерират движението. И обратното – когато скоростта е по-ниска или равна от средната на разкрача, движението се осъществява от бедрата. В първия случай е налице прекомерно натоварване на глезените и коленете, а във втория се натоварват таза и кръста
Замисля ли ли сте се как вървите?
Всъщност, странно е, че във времето, в което живеем, започваме да се движим все по-малко. И по този начин тялото ни буквално “забравя” неща, които би трябвало да са естествени. Няма обаче нищо изненадващо, защото основен принцип на нервната ни система е: “Use it, or lose it” - или използваш нещо, или го губиш.
А сега си представете, че започвате да бягате, дали го правите правилно?
Лошата новина е, че е много възможно нито да вървите правилно, нито да бягате. Добрата е, че това вече не е такъв проблем, стига да знаете точно от какво имате нужда и да си изберете подходящата за вас обувка.
Спортният институт на ASICS насочва целия си фокус върху естествените движения - не само при работата с елитни спортисти в търсене на техните най-добри резултати, но и при обикновените хора и техните нужди.
Някои от успешните проучвания в последните година на ISS (ASICS Institute of Sport Science), получили международни награди и признания, са свързани с обувки за хора в напреднала възраст или обувки за спорт за високи постижения, в които има компоненти от въглеродни влакна.
Чрез новата си кампания “Move your mind” пък брандът стимулира хората да се движат, аргументирайки се с всички ползи от това за психичното здраве.
Няма обаче бъдеще без минало. И колкото и модерни технологии да използва ASICS сега, планирайки за десетки години напред във времето, в Спортния институт на бранда винаги се придържат към традицията и основите. Защото перфектната обувка съществува, но тя е нищо без да има кой да се движи, обут в нея. Това е заветът на основателя Кихачиро Оницука.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: