България е на финал на световното първенство по волейбол за юноши до 19 г. Снимка: © FIVB

Българският национален отбор по волейбол до 19 г. се класира на финала на световното първенство в Техеран. "Лъвовете" изиграха втори пореден драматичен мач и се наложиха в пет гейма над трикратните първенци на планетата от Русия - 3:2 (14:25; 25:21; 25:20; 20:25; 15:13).

Така тимът на Мартин Стоев ще се бори за златните отличия срещу домакините от Иран или Полша.

Юношеският ни национален отбор в тази възрастова група за първи път влезе в топ 4 на света от 1989 г. насам. Преди 32 години „лъвовете“ под 19 спечелиха бронзовите медали, а сега със сигурност ще подобрят постижението.

Отборът на Стоев загуби само от Русия в групите на световното, след което отстрани Египет и надделя в петгеймова драма над световните първенци от Италия на четвъртфиналите.

Руснаците са трикратни шампиони при юношите, като на последните две първенства стигнаха до сребърните медали.

Руските волейболисти поеха контрол над мача, печелейки първия гейм убедително с 25:14, но тимът на Мартин Стоев излезе напълно преобразен за втората част. Там ключовият момент се оказа успешна блокада на Георги Татаров за 19:17, след което Александър Николов реализира ас за 21:18. Така България успя да задържи аванса и да изравни геймовете след 25:21.

В третата част „лъвовете“ заиграха с все по-голямо самочувствие и взеха преднина от 18:10. Руснаците постепенно се върнаха в мача, но пасивът им беше твърде голям и те загубиха гейма с 20:25.

До 6:6 в четвъртия гейм отборът на Мартин Стоев беше равностоен на опонента, но Русия започна да материализира все повече атаки и взе частта с 25:20, вкарвайки полуфинала в тайбрек.

При 7:7 в петия гейм тройната блокада на руснаците хвана атаката на Георги Татаров, но опонентите сгрешиха от сервис и не успяха да надградят. Русия обаче обърна до 10:9 след ас на Михаил Лабински. Той успя да повтори същия сценарий, а после с блок-аут съперниците ни взеха аванс от 12:10, преди българите отново да върнат паритета.

При 13:13 Антов завърши след добра защита на България и „лъвовете“ стигнаха до мачбол. Момчетата ни направиха успешна блокада и се класираха на финала след 15:13.

Мачът за титлата е насрочен за утре - 2 септември, от 17:30 ч. българско време.

Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: