България ще поиска Европейската комисия разрешение България да увеличи разходите си за отбрана без това да се отразява при изчислението на допустимия според Маастрихтските критерии дефицит от 3% от БВП, ако с инвестициите в сектора прагът бъде надскочен.
Това съобщи министър-председателят Росен Желязков, който посети военния завод "Арсенал" в Казанлък заедно с председателя на Европейския съвет Антониу Коща.
Ако т.нар. дерогация (изключение) бъде одобрена, разходите за превъоръжаване, свързани със и специални проекти за отбрана на ЕС като съвместното придобиване на военни технологии в рамките на съюза, ще бъдат изключени от стандартните правила за дефицит от 3%.
"Когато това стане, ние ще имаме възможност да инвестираме повече за отбрана при положение, че това не застрашава фискалната устойчивост в средносрочен аспект", заяви Росен Желязков.
Европейската комисия призова страните членки координирано да подадат исканията си за прилагане на тази клауза до края на април, така че окончателното решение да бъде факт до средата на 2025 година.
Така държавите ще имат право да надхвърлят прага от 3% дефицит в рамките на четири години, започвайки от 2025-а година, с максимум 1,5% от БВП на година за допълнителни военни разходи.
"През тази година разходите за отбрана са над 2%. Намеренията ни е да се увеличат тези разходи като се възползваме от възможността да се задейства клаузата за изключване от дефицит на проектите за превъоръжаване, които се изпълняват по инициативите на ЕС за съвместно придобиване", обясни още Желязков и допълни, че се предвиждат допълнителни до 1,5% на годишна база, като за референтна база се ползва 2021 година - тоест годината преди началото на войната на Русия в Украйна.
ЕС без Орбан подкрепи Украйна и одобри плана за превъоръжаване
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: