България може да поиска извънреден доклад от Европейската централна банка, който да удостовери готовността на страната да приеме еврото, в рамките на следващите няколко седмици - дори през следващата седмица. Прогнозата е на икономистите на "УниКредит Булбанк".
„Ако докладът е положителен, Европейският съвет формално ще одобри присъединяването на България към еврозоната, вероятно през май тази година, което ще направи възможно страната да приеме еврото от 1 януари 2026 г.“, прогнозира гл. икономист на "УниКредит" Кристофор Павлов.
До момента България покриваше всички изисквания за членство в еврозоната, с изключение на този за ценовата стабилност. По всичко изглежда, че страната ще отговори до дни и на т.нар. инфлационен критерий.
В петък трябва да излязат данните на Евростат за средногодишната инфлация в страните от еврозоната, които са референтни и за това дали България изпълнява и последния критерии за членство в т.нар. "клуб на богатите".
Националната статистика отчете, че годишната инфлация в България е 2,2% през декември 2024 година, спрямо нивата от 2023 година, а средногодишната - 2,4%.
Според т.нар. Маастрихтски критерии, за да се покрие изискването за ценова стабилност, размерът на инфлацията в страната не може да надвишава с повече от 1,5% нивото на инфлацията в 3-те държави с най-добри показатели в еврозоната.
Към ноември най-ниска годишна инфлация е отчетена в Ирландия - 1%, следвана от Италия- 1,4% и Люксембург - 1,6%. Данните към декември ще излязат на 17 януари.
Ако те потвърдят, че България покрива и критерия за ценова стабилност, финансовото министерство е длъжно в двуседмичен срок да поиска извънреден доклад (т.нар. конвергентен доклад) за присъединяване на страната към еврозоната.
Окончателният отговор от ЕЦБ и ЕК в тази хипотеза би дошъл в средата на 2025 година. Ако той е положителен, цените в България ще трябва да се обозначават в двете валути за период от 6 месеца преди въвеждане еврото.
Някои от банките вече въведоха подобно двойно обозначаване на стойността на трансакциите си.
Как ЕЦБ и ЕК се разминаха в критерия за инфлация, който България трябва да покрие
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: