Българските олимпийци по лингвистика с ново силно представяне на световната сцена и 6 медала

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Най-добрите български ученици по лингвистика отново направиха силно представяне на световната сцена, завръщайки се в България преди броени дни с 6 медала - 1 сребърен и 5 бронзови от 21-ото издание на най-престижното лингвистично състезание за годината.

На олимпиадата Ния Димитрова (12 клас, СМГ) завоюва сребърния медал. Бронзовите отличия бяха грабнати от Ани Кателиева (12 клас, НГДЕК), Магдалена Вигенина (12 клас, СМГ), Николай Георгиев (12 клас, ПМГ Силистра), Иванимира Неделчева (9 клас, СМГ) и Сирма Караджова (11 клас, СМГ). Теодор Тотев (12 клас, ТУЕС) и Сияна Павлова (10 клас, ПЧМГ) останаха на косъм от медалите, показвайки отлични способности и достойно представяне.

Зад този впечатляващ успех стоят техните вдъхновяващи ръководители - инж. Александър Велинов, Любомир Златков (ИМИ-БАН) и д-р Росица Декова (ПУ "Паисий Хилендарски"), които с всички сили подкрепяха и насърчаваха младите таланти по време на олимпийското им пътешествие.

Освен на своите ръководители, състезателите разчитат и на подкрепа от компании като Vivacom, която дари 30 000 лв. на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Средствата се използват за пътуването, подготовката и участието на олимпийците в международни състезания и олимпиади. Телекомът подкрепя талантите в науката за трета година, като към момента общата дарена сума се равнява на близо 140 000 лв.

Медалите на младите състезатели са символ на техния успех, целеустременост и неуморен труд. Те са и крайната точка на тяхното олимпийско пътешествие, което в действителност започва много по-рано. То стартира още от ранна детска възраст с проявата на любопитство и продължава с появата на вдъхновяващи учители, които разпалват страстта на децата към определена наука още повече.

Впоследствие жаждата на младите таланти за нови знания ги кара да търсят допълнителни материали, както и да посещават специализирани школи и да се организират в групи. Нещо повече, пътешествието на олимпийците продължава с активно участие в националните кръгове на олимпиадите, присъединяването им към разширения национален отбор и преминаването през интензивен подбор и финални тестове. След това учениците се включват в националния отбор по съответната наука и мерят знания с най-добрите гимназисти в света на едни от най-престижните състезания и олимпиади.

И така с много труд, усилена подготовка и упоритост, родните ни олимпийци преминават успешно през този дълъг път към върха и доказват, че за човешките амбиции - граници няма.

Важно днес

Шофьорът на буса с мигранти е 59-годишен мъж, неосъждан и с две висши образования

Разследващите работят, за да стигнат до организаторите на канала

16:31 - 14.06.2026
Политика

Европейците вече не вярват в САЩ. Българите - донякъде и в ЕС. Поуката е от Боб Дилън

Какво остава, когато трансатлантическото царство вече го няма?

15:48 - 14.06.2026
Важно днес

Д-р Станимир Хасърджиев отхвърли обвиненията срещу себе си: Станах жертва на медийно заклеймяване

Хасърджиев твърди, че действията срещу него са започнали след сигнал за злоупотреби в здравната система

15:18 - 14.06.2026
Важно днес

Тръмп празнува 80-ия си рожден ден с ММА боеве в Белия дом

За първи път Белият дом ще бъде домакин на събитие на UFC

13:50 - 14.06.2026
Спорт

Никола Цолов отново е лидер във Формула 2 след перфектно състезание в Барселона

Българския лъв показа класа за пореден път

13:14 - 14.06.2026
Живот

Тайра Банкс съди Netflix за клевета

Искът е заради документалната поредица за America’s Next Top Model

12:14 - 14.06.2026
Важно днес

Великобритания прехвана танкер от руския „сенчест флот“ в Ламанша

Това е първата подобна операция, ръководена от Великобритания

11:33 - 14.06.2026
Важно днес

Княгиня Калина „открадна шоуто“ на „Шествието за семейството“

Гвардейският представителен духов оркестър повдигна въпроси за държавното участие в проявата

09:36 - 14.06.2026
Важно днес

Район "Средец" гласува за кмет сред шестима кандидати

Жителите на столичния район гласуват днес в 43 секции

09:02 - 14.06.2026