Русия разработва ново противоспътниково оръжие, но то "не представлява непосредствена заплаха за ничия безопасност".
Това съобщават от Белия дом, като все пак наричат наличната информация "обезпокоителна".
Говорителят по въпросите на националната сигурност Джон Кърби не потвърди, но и не отхвърли директно данните, че става дума за ядрено оръжие.
Той обаче обясни, че технологията е "космическа" и че нарушава Договора за космоса от 1967 г., който забранява разполагането в космоса на ядрени оръжия или други оръжия за масово унищожение.
Думите му идват на фона на вълна от спекулации след неясни коментари за новата заплаха от страна на републиканския председател на комисията по разузнаване в Камарата на представителите Майк Търнър - явно нарушение на условията на секретност.
"Макар че съм ограничен от това колко мога да споделя за конкретния характер на заплахата, мога да потвърдя, че тя е свързана с антисателитен потенциал, който Русия разработва. Не става дума за оръжие, което може да бъде използвано за нападение срещу хора или за причиняване на физически разрушения тук, на Земята. Въпреки това ние следим отблизо тази руска дейност и ще продължим да я разглеждаме много сериозно", обясни Кърби.
Реакция дойде дори от държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, който след броени часове се очаква да разговаря с българския министър-председател акад. Николай Денков и с министъра на външните работи Мария Габриел в рамките на Мюнхенската конференция по отбрана.
"Това не е активна способност, но е потенциална такава, към която се отнасяме много, много сериозно. Очаквам, че съвсем скоро ще имаме какво повече да кажем", коментира той от Албания.
Блинкен добави, че администрацията на американския президент "се консултира със съюзници и партньори по този въпрос".
Кремъл заклейми американското предупреждение като "злонамерена измислица" на Белия дом, чиято цел е да окаже натиск върху Конгреса да одобри повече пари за Украйна.
Джон Логсдън, основател на Института за космическа политика към Университета "Джордж Вашингтон", заяви, че ако Русия възнамерява да изстреля ядрено антисателитно оръжие, това може да означава, че Москва е "разработила технологично по-сложна система, при която въздействието ѝ е по някакъв начин ограничено".
От друга страна, изстрелването на космически апарат с ядрена мощност, предназначен за заглушаване на други спътници, според Логсдън, би представлявало връщане към съветското минало, когато Москва изстреля няколко такива апарата.
- През 1978 г. съветски спътник с ядрен двигател, Космос 954, се повреди и се разби в Северна Канада, като разпръсна радиоактивни отломки на стотици километри.
През последните 14 години Русия работи интензивно върху конвенционална технология за борба със спътници, съобщи миналата година тинк-танкът Secure World Foundation в доклад за глобалните възможности за противодействие на космическото пространство.
"Съществуват сериозни доказателства, че от 2010 г. насам Русия е предприела набор от програми, за да възстанови много от своите възможности за противодействие на космическото пространство от епохата на Студената война", се казва в доклада.
Междувременно стана ясно, че жителите на руския град Белгород, само на 30 км. от границата с Украйна, нямат ефективни ПВО системи.
Според трима очевидци, които са се намирали в непосредствена близост до ударения в четвъртък търговски център, жителите на града не са получили нито предупредителни SMS-и, нито са чули активирани сирени в района.
Оказва се, че за двата месеца, изминали от последната голяма украинска атака, местните власти не са успели да създадат ефективна система за уведомяване на гражданите за потенциална атака.
5 убити при удар срещу руския Белгород: Сирените на ПВО са се включили едва след взривовете
Русия загуби още един десантен кораб след украинска атака в Черно море
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: