Белият дом заплашва да забрани на Харвард да приема студенти от чужбина Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Войната между Доналд Тръмп и Харвард влезе в още по-груба фаза.

Министърът на националната сигурност на САЩ Кристи Ноем заплашва да отнеме правото на университета да приема чуждестранни студенти.

Това може да стане, ако ръководството на Харвард не предостави информация на властите за предполагаеми "незаконни дейности" на младежите от чужбина, които обучава.

Властта е поставила и краен срок - до 30 април 2025 г. - в който очаква подробни доклади за "незаконните и насилствени дейности" на студентите, дошли да учат с виза.

Ако нареждането не бъде изпълнено, незабавно ще бъде отнет сертификатът на Харвард по т.нар. Програма за студенти и посетители по образователен обмен.

Документът позволява на университетите в САЩ да издават разрешения на чужденци, приети за следване, с които те на свой ред кандидатстват за американска виза.

CNN цитира данни от Харвард, според които почти 6800 международни студенти учат във факултетите му през последната учебна година.

Това представлява 27.2% от всички учащи в университета.

Представител на Харвард посочва, че очаква държавната администрация да предостави "ясни доказателства, да следва установените законови процедури и да уважава конституционните права на всеки човек", когато предприема мерки срещу тях.

Писмото на Министерството на националната сигурност до ръководството е публикувано в студентския вестник The Harvard Crimson.

В него се заявява, че правото на прием на чужденци "не е гаранция, а привилегия". Правителството обвинява институцията в това, че е създала "враждебна среда на обучение" спрямо студентите-евреи.

Затова е поискано и да се предоставят всякакви данни за студенти от чужбина, които са отправяли заплахи към други свои колеги или преподаватели, пречили са на обучението или са подлагани на дисциплинарни мерки заради "отправяне на заплахи към други студенти или групи, или участие в протести".

Правителството вече започна процедури по отнемане на визи на стотици студенти, преподаватели и изследователи в различни американски университети и колежи заради участие в демонстрации срещу Израел след терористичното нападение на "Хамас" от 7 октомври 2023 г. и последвалото избухване на войната в Газа.

Харвард каза "не" на Тръмп, но свободата ще струва скъпо на университета

Спорт

17-годишна състезателка падна брутално, но спечели олимпийска титла

Никой не очакваше подобна развръзка

22:49 - 12.02.2026
Живот

Подаръци за Свети Валентин за Него и за Нея – защото жестовете още имат значение

Свети Валентин е специфичен празник. Хем е триумф на любовта, хем е все още близо до коледните и новогодишните празници, в които запасът ни от оригиналност по отношение на подаръците леко се е изчерпал

18:43 - 12.02.2026
Важно днес

Милиарди евро са неправомерно размразени за Унгария, заяви генералният адвокат на ЕС

Окончателното решение на Съда на ЕС се очаква по-късно тази година

18:07 - 12.02.2026
Важно днес

„Царят на границата“ на Тръмп прекрати операцията на ICE в Минесота и я обяви за „много успешна“

Действията на федералните агенти предизвикаха протести в цялата страна

17:23 - 12.02.2026
Кино и сериали

Първа екранизация на роман на Орхан Памук – „Музей на невинността“ става сериал

Това не е първият опит за телевизионна адаптация на едноименната книга

15:30 - 12.02.2026
Кино и сериали

Непрофесионалните актьори превземат големия екран

Пол Томас Андерсън и Джош Сафди заложиха на хора без актьорски опит

14:40 - 12.02.2026
Бизнес

Преходът към еврото през касите на LIDL

Зад спокойното пазаруване стои старателна предварителна подготовка, започнала дълго преди реалното преминаване към еврото.

14:34 - 12.02.2026
Важно днес

Терзиев за случая "Петрохан": Вероятно съм се объркал, но по-важният въпрос е какво правят институциите, за да ни защитят

Според него случаят се използва политически преди изборите

13:41 - 12.02.2026