Бернар Арно и руски милионер са разследвани за съмнителни имотни сделки в Куршевел Снимка: © Getty Images

Прокуратурата в Париж разследва съмнителни финансови транзакции, свързани с най-богатия човек в Европа Бернар Арно и руски бизнесмен на име Николай Саркисов.

Братът на Саркисов - Сергей - е създател на руската застрахователна компания "РЕСО-Гарантия". Фирмата е известна във Франция с това, че през 2019 г. наема Никола Саркози с консултантски договор за 3 млн. евро, а две години по-късно прокуратурата започна разследване срещу бившия държавен глава за пране на пари.

Според Le Monde сега разследващите проверяват парични трансфери, свързани със сложна схема за покупка на имоти в ски-курорта Куршевел през серия дружества, регистрирани в Люксембург, Кипър и Франция.

14 от имотите се намират в Jardin Alpin - един от най-скъпите райони на Куршевел, и са оценени на 16 млн. евро. През 2018 г. те са придобити от фирма на име La Fleche, за която френските власти имат данни, че принадлежи на Саркисов - въпреки че формално той не е вписан в регистрите ѝ.

La Fleche купува и още три други имота в Куршевел за 2,2 млн. евро, този път от компанията Croix Realty, чийто собственик отново се оказва Саркисов през верига от други дружества.

За да се финансират покупките, според разследващите, Бернар Арно е платил 20 млн. евро на Саркисов, като впоследствие е станал реален собственик на активите.

Според проверката на Tracfin, смяната на финалния бенефициент на сделките цели прикриването точния произход на средствата и идентифицирането на реалния купувач, облагодетелстван от всички сделки - т.е. Бернар Арно.

Ръководителят на луксозния конгломерат LVMH е собственик на имение и 5-звезден хотел в Куршевел Cheval Blanc. Според Le Monde той има силна привързаност към курорта, защото се е научил да кара ски именно там като дете.

Според изчисленията на службата, Николай Саркисов е реализирал печалба от около 2 милиона евро.

Le Monde цитират близки до Арно, които твърдят, че сделките са осъществени в рамките на закона.

Говорител на "Ресо гарнатия" твърди пред Guardian, че руският бизнесмен никога не се е срещал с Арно и няма връзка с описаната парична транзакция.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Жребий ще определи кой ще бъде новият прокурор за разследване на главния прокурор

11 съдии са дали съгласие да участват в процедурата за заемане на поста

08:05 - 12.12.2025
Важно днес

Парламентът гласува днес оставката на правителството "Желязков"

Кабинетът на Росен Желязков ще продължи да управлява до избирането на ново правителство

07:39 - 12.12.2025
Важно днес

TIME: Архитектите на изкуствения интелект са „Личност на годината“ за 2025 г.

Именно 2025 г. е моментът, в който AI окончателно премина от обещаваща технология към реалност, смята собственикът на списанието

19:14 - 11.12.2025
Спорт

"Левски" се класира на 1/4-финал за Купата след лесна победа

"Сините" със силен край на сезона

18:54 - 11.12.2025
Важно днес

Съюзът на съдиите обвини Сарафов в злоупотреба с власт и натиск върху магистрати

Организацията настоява Прокурорската колегия във ВСС да направи проверка на действията на Сарафов

17:31 - 11.12.2025
Спорт

Карлос Насар спечели "Спортен Икар"

За втора поредна година тежкоатлетът получава наградата

16:48 - 11.12.2025
Важно днес

Апелативният съд запази гаранцията от 200 хил. лева за Благомир Коцев

Според съдиите няма причина сумата на гаранцията да бъде намалена

16:30 - 11.12.2025
Живот

Тейлър Суифт стана жертва на организирана онлайн атака

Доклад разкрива опит да бъде свързана с нацистки символи и крайно дясна идеология

15:40 - 11.12.2025
Важно днес

Борисов: За да не ни заличат, настоях за тази оставка днес

"Представяте ли си какви идиоти трябва да сме били, за да се допусне да излязат десетки хиляди по площадите от септември"

15:31 - 11.12.2025