Централната избирателна комисия (ЦИК) твърди, че вече е готова за предстоящите избори, но този път те ще изглеждат малко по-различно предимно заради промените в Изборния кодекс и връщането на хартиената бюлетина. Тъмна стаичка вече няма да има - вместо нея ще бъде поставян непрозрачен параван, който ще трябва да опази тайната на вота във всяка секция. Това съобщава зам.-председател на ЦИК Росица Матева в интервю пред БНТ.
По думите ѝ, новите промени са като старите от 4 април 2021 г. и всеки избирател ще може да избира да гласува с хартиена бюлетина или с машина. Разлика обаче има, тъй като устройствата вече няма да издават разписки от вота, а ще дават "бюлетина от машинно гласуване". В тях ще се съдържа информация за номера на секция, машината и самия вот.
Начинът за гласуване на предстоящите парламентарни избори е различен в сравнение с предишния вот през 2022 г. заради общите усилия на ГЕРБ, БСП и ДПС да изменят Изборния кодекс в 48-ото Народно събрание.
Те отмениха изцяло машинния вот и машинното преброяване на гласовете във всички секции в България и чужбина с над 300 регистрирани избиратели и възкресиха старата хартиена бюлетина, която се попълва със синя химикалка. Машините за гласуване бяха превърнати в принтери, а вотът от устройствата ще се брои на ръка.
На предстоящите избори за първи път ще бъде осъществено и видеонаблюдение на изборния процес, като техническото му осигуряване е възложено на Министерски съвет.
Броенето на бюлетините, както и попълването на протоколите ще бъдe заснето с мобилни устройства, които струват на държавата близо 2 млн. лв. Министерството на електронното управление е сключило договор с технологичното дружество "Информационно обслужване" за осигуряването на близо 12 хил. мобилни устройства, както и софтуер, с който да сработи излъчването от тях.
Предвидена е и система, която да показва видеата в отделна платформа за тези, които желаят да наблюдават процеса. По думите на Матева, в този сайт ще има около 12 000 стрийма и така всяко броене на бюлетини в края на деня ще е видно. Ако живото излъчване бъде възпрепятствано в някои секции, камерите ще продължат да записват процеса, за да може записите да се гледат по-късно, уточни зам.-председател на ЦИК.
В сряда Министерски съвет обяви, че е одобрил допълнителни 6,5 млн. лв. във връзка с видеонаблюдението на изборите. Средствата ще бъдат изразходвани както за доставката на техническите устройства, така и за информационната свързаност, последващото съхранение на видеозаписите и други части от процеса. Така предсрочните избори към момента ще струват общо 93,5 млн. лв.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: