Бил Гейтс напусна борда на "Майкрософт" Снимка: © Getty Images

Съоснователят на „Майкрософт“ Бил Гейтс напуска съвета на директорите на компанията, за да се отдаде на своите дейности в сферата на благотворителността. 65-годишният милиардер ще продължи да работи като съветник на генералния директор по технологиите, съобщи BBC.

Бил Гейтс напусна борда и на холдинг гиганта Berkshire Hathaway. Той обяви, че иска да се концентрира върху глобалното развитие, здраве, образование, както и да се бори срещу климатичните промени.

След като напусна „Майкрософт“, милиардерът каза, че компанията „винаги ще бъде важна част от моя живот“.

„Очаквам с нетърпение следващата фаза като възможност да поддържам приятелства и партньорства, които са били най-важни за мен. Да продължа да допринасям за две компании, от които съм изключително горд, и ефективно да поставя като приоритет моята отдаденост към някои от най-тежките предизвикателства пред света“, каза Гейтс.

Той натрупа своето богатство, развивайки софтуер за персоналния компютър. Forbes го определя като втория най-богат човек след основателя на „Амазон“ Джеф Безос. Богатството на Гейтс се оценява на 103,6 милиарда щатски долара.

Като по-млад, американецът напуска колеж и се мести в Албъкърки, щата Ню Мексико. Там работи заедно с приятеля си от детството Пол Алън (починал през 2018) и двамата основават „Майкрософт“.

Големият им пробив идва през 1980, когато Microsoft подписва договор с IBM – най-големия доставчик на софтуер, хардуер и комплексни услуги в областта на информационните технологии. Това е първата стъпка към създаване на операционната система MS-DOS.

„Майкрософт“ започва публично предлагане през 1986, а само 12 месеца по-късно Бил Гейтс става най-младият милиардер, който сам е изработил състоянието си. Тогава е на 31 години.

Гейтс е в Борда на директорите на Berkshire Hathaway от 2004 насам, но се посвещава най-вече на благотворителната организация, която основава със съпругата си – „Фондация на Бил и Мелинда Гейтс“.

През 2018 г. те бяха обявени за най-щедрата филантропска двойка в САЩ от „The Chronicle of Philanthropy“, след като фондацията им набра 4,8 милиарда долара в предходната година.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024