Само за половин година министърът на спорта Иван Пешев за трети път прави промени в ръководството на Българския спортен тотализатор (БСТ) и избра за управници пиарка и бивш футболен агент без опит в сферата на лотариите или спортната администрация.
В последния работен ден на миналата седмица за нови представители на държавата в Управителния съвет на БСТ са назначени Румяна Толова и Благовест Бойчев, съобщава изданието "Сега". Толова е бивш зам.-кмет по културата в Пловдив и пиар на Емил Кошлуков, а Бойчев е бивш футболен агент и строителен предприемач.
Назначенията идват след проточил се над три месеца конкурс, в който документи са подали седем души. Толова и Бойчев заменят досегашните членове на Управителния съвет Петър Пейчев и Трифон Трифонов. Според официалната заповед на министъра, смяната е от 25 юли и вече е вписана в Търговския регистър. За нея обаче става ясно едва сега.
48-годишният Благовест Бойчев е завършил НСА и е играл футбол в аматьорски германски лиги, след което е работил като футболен агент. Според официалния регистър на футболни агенти в Българския футболен съюз, той е фигурирал като легитимен агент с право да осъществява трансфери и договорни дейности с футболисти за периода до 30 юни 2018 г.
Другото назначение - Румяна Толова, е с опит в политически комуникации – била е политически пиар на Емил Кошлуков, а по-късно се включва в местната политика в Пловдив, където стига до поста зам.-кмет с ресор "Култура". През 2024 г. напуска партия "Кауза България" на бившия зам.-кмет на града Георги Титюков.
Толова се явява за втори път в конкурс за член на УС на БСТ. Тя участва в предишния такъв, който беше прекратен след гафа с фалшивотп изтегленото число „41“ в играта „5 от 35“. Конкурсът бе спрян, а тогавашният директор Георги Тарлеков беше уволнен. На негово място спортният министър Иван Кешев върна начело кадър на ГЕРБ Любомир Петров, бивш директор в периода 2020–2022 г., назначен първоначално от Красен Кралев.
Така към днешна дата в 5-членния УС на БСТ са Любомир Петров, Румяна Толова, Благовест Бойчев, Рада Гьонова и Владимир Маринов – последните двама назначени от предишни министри. Всички те отговарят за управлението на държавния хазартен оператор, който генерира милиони левове годишно.
Българският спортен тотализатор е 100% държавна компания и е единственият легален оператор на числови лотарийни игри в България. Той има монопол върху организирането на тото игри като "6 от 49", "Тото 2", "5 от 35", и други. Освен това управлява и моментните лотарии и букмейкърски залагания в определени рамки.
Съществена част от печалбата на тотализатора отива за финансиране на спорта – предимно чрез Министерството на младежта и спорта. По закон 18% от приходите от игрите на БСТ трябва да се използват за развитие на физическото възпитание и спорта, включително за спортна инфраструктура, младежки програми и издръжка на федерации.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: