Борисов иска избирателната система на Гърция - но ГЕРБ нямаше да има повече депутати дори с нея Снимка: © Булевард България

ГЕРБ смята да предложи кабинет на малцинството, ако не получи подкрепа за коалиционно правителство от друга партия извън ДПС.

При това положение - Бойко Борисов ще очаква гласове от "всички отговорни хора (в Народното събрание), които не искат да отидем на избори за седми път".

Той обаче лансира и още един вариант - смяна на избирателната система, така че да се даде изкуствена преднина на първата политическа сила, която и да е тя.

"Масово се ходи на Гърция, а гръцката избирателна система е интересна. При Ципрас пробваха нашата и видяха хаоса, който създаде. Колегата Мицотакис създаде промяна, която гарантира стабилността на Гърция", обяви той.

Избирателната система в Гърция дава допълнителни мандати на първата политическа сила - между 20 и 50 в зависимост от резултата, който тя е получила. Не се присъждат допълнителни гласове, ако първата сила има по-малко от 25% от всички избиратели. Mандат се добавя за всеки половин процент над 25, който тя е спечелила.

Мандатите-бонуси се изваждат предварително от 300-членния състав на гръцкия парламент и остатъкът се разпределя пропорционално на големината на всички политически сили.

Ако партията има поне 38%, тя на практика може да управлява и самостоятелно. Това се случи през юни 2023 г., когато Кириякос Мицотакис спечели 40.5% от гласовете на гръцките избиратели и получи еднопартийно мнозинство - 158 от общо 300 депутати. Опозицията остана силно разделена между 8 политически сили и деветима независими.

Бариерата за представителство в гръцкия парламент е по-ниска от българската - 3%.

В случая с ГЕРБ през юни 2024 г. - партията получи само 24.71% (под 531 000 гласа), което нямаше да ѝ стигне за служебна победа дори по гръцката система.

Гърция също променяше начина, по който се определят депутатите ѝ - преди 2016 г. бонусът за първата партия беше 50 места независимо от собствения ѝ резултат.

През 2016 г. премиерът Алексис Ципрас реши да предложи пропорционална система, в която всяка политическа сила получава съответния относителен дял от местата в парламента без служебно допълване за мнозинство.

Заради изискванията на гръцкото законодателство - първият случай, в който пропорционалната система се приложи реално в Гърция, беше през май 2023. Тогава Мицотакис пак спечели малко под 40%, но те не му бяха достатъчни за еднопартийно управление.

Премиерът веднага отказа да прави правителство без мнозинство и бяха насрочени нови избори, при които модифицираната система с бонус за първия вече беше приложена.

Разбира се - ако избирателната система се промени, това може да промени и мотивацията на избирателите.

Борисов посочи, че не е обсъждал този вариант по време на консултациите с Румен Радев.

Във всички случаи, ГЕРБ няма да приеме условията на ИТН за експертно правителство с третия мандат.

"Имаме една-две седмици да премислим. Нека всички да си видят реалните резултати и тогава да кажат, за да търсим компромис", каза още той.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

"Алфа Рисърч": Заявката за правителство мобилизира твърдото ядро на ГЕРБ

Седем партии влизат в 51-вия парламент, ДПС-Пеевски е близо до ДПС-Доган

08:08 - 24.10.2024