За втори път в рамките на един месец България купува газ чрез турската компания "Боташ" заради предполагаеми технически проблеми с ключови доставчици.
В началото на януари временно спря природният газ от най-големия източник - Азербайджан.
Сега се оказа, че терминалът за LNG при Александруполис, в който България има 20% собственост, е прекъснал подаването "поради технически проблем".
"Булгаргаз" съобщава, че прекъсването ще продължи поне седмица до 29 януари.
Заместващите количества се осигуряват от "Боташ", с която служебният кабинет на Гълъб Донев сключи дългосрочен договор при озадачаващо неизгодни за България условия.
Повишени са и заявките за газ от хранилището "Чирен".
Какъв е проблемът с "Боташ"
13-годишният договор между България и Турция предвижда страната да използва терминали на "Боташ" за доставка на 1,5 млрд. кубични метра газ.
Проблемът е, че държавното дружество "Булгаргаз" е длъжно да плаща такси на турските си партньори, независимо дали ще купи гориво ии не.
С него държавата на практика се е съгласила да плаща по 500 хил. долара на ден, дори ако не използва резервирания капацитет.
Само разликата между цената за капацитет и реалния възможен внос се оценява на над 1 млрд. лева за целия срок на договора.
През лятото на 2024 г. ресорният министър Владимир Малинов обяви, че плащанията към "Боташ" са спрени, защото "Булгаргаз" вече няма пари.
Започнаха опити за предоговаряне на условията, но нищо не се промени. Единственото временно облекчение е, че Турция не е изискала неплатените суми, които се трупат вече седми месец.
В 49-ото Народно събрание трябваше да работи анкетна комисия, която да провери спорната сделка, като неин председател беше Жечо Станков - новоизбраният министър на енергетиката в кабинета "Желязков". Изводът ѝ беше, че е нужно споразумението да се предоговори, за да се защитят имуществените и финансовите интереси на "Булгаргаз" и България.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: