Буря отмени най-големия музикален фестивал в Словакия, има ранени. Вижте хронологията Снимка: © Screenshot, X

Най-големият музикален фестивал в Словакия, Pohoda Festival, беше отменен в петък, след като една от шатрите до сцената се срути и рани 29 души.

Причина за пропадането на съоръжението е силна буря, връхлетяла събитието.

На фестивала, който се провежда близо до летище Тренчин в северната част на страната, са присъствали близо 30 000 души.

Изданието "The Slovak Spectator" съобщава, че "десетки" фенове са се намирали в шатрата в момента на срутването.

От опасения за безопасността организаторите прекратиха музикалния фест в 20 ч. в петък и инструктираха участниците да напуснат със "специални автобуси за евакуация".

В програмата на фестивала, който трябваше да продължи и през съботния ден, участваха James Blake, Skepta, Royal Blood, Pendulum, Noname, Arlo Parks и Black Pumas, както и българският музикант Иво Димчев.

Изпълненията на Morcheeba и Royal Blood, които бяха предвидени за петък вечер, обаче не се състояха.

В събота организаторите публикуваха изявление в профилите си в социалните мрежи, в което изказват благодарностите си към всички, спомогнали за успешната евакуация.

На този фон, словашката полиция вече обяви, че е започнала наказателно разследване относно срутената шатра.

Реакция дойде и от вътрешния министър на страната. В своя публикация в социалната платформа Х Матуш Шутай Ещок настоя за изясняване на обстоятелствата около инцидента, както и за отговор на въпроса дали събитието е трябвало да бъде прекратено много по-рано.

Това не е първият случай, когато подобни инциденти се случват по време на Pohoda - през 2009 г. двама души загинаха, а 40 други бяха ранени, след като палатка се срути вследствие на силен вятър.

Фирмата Laudauer-Weihnachtscircus, която построила съоръжението, срутило се през онази година, беше обвинена в застрашаване на обществения ред. Компанията трябваше да плати над 33 000 евро на фестивала като обезщетение.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Разследван за рекет бивш служител на Портних стана зам.-кмет по европейските фондове в Каварна

Добри Добрев, който беше разследван за принуда, е назначен на нов ръководен пост

09:37 - 20.07.2025
Спорт

Oлександър Усик - кралят на "кралската категория" в бокса

Усик отново е абсолютен световен шампион

09:14 - 20.07.2025
Важно днес

Украйна предлага нов кръг от преговори с Русия и "лидерска среща" с Путин

Предложението идва след нова руска бомбардировка, която засегна 10 украински региона

09:05 - 20.07.2025
Спорт

Новият треньор на ЦСКА дебютира с равенство срещу бившия си тим

“Лудогорец” започна с разгром

00:00 - 20.07.2025
Спорт

България сломи отбор №1 в света пред 12 000 фенове в Гданск

"Лъвовете" триумфираха срещу поляците за първи път след 8-годишна пауза

21:55 - 19.07.2025
Бизнес

Скандалът с хванатия в изневяра шеф на Astronomer може да струва скъпо на тех компанията

Под въпрос са репутацията и бъдещите инвестиции в една от най-бързо развиващите се софтуерни компании

19:15 - 19.07.2025
Важно днес

Кола се вряза в хора пред нощен клуб в Лос Анджелис и рани десетки

Пострадали са най-малко 30 души, един от тях е с огнестрелна рана

18:06 - 19.07.2025
Важно днес

IT срив блокира полските летища, службите разследват евентуален саботаж

Инцидентът засегна основни летища, включително във Варшава, Катовице и Гданск

17:32 - 19.07.2025
Важно днес

След вълна от публикации: Община Варна с обяснение по поръчката за храна в социалните услуги

Фирмите на Пламенка Димитрова и обвинения в корупция Ивайло Маринов участват в общо рамково споразумение за доставка на храна

16:36 - 19.07.2025