Луксозна чанта от Dior за 2200 долара се превърна в повод за тежки раздори в управлението на Южна Корея.

Скандалът провокира разделение между президента Юн Сок Йол и неговата консервативна партия "Силата на народа", като рискува да провали представянето ѝ на изборите за парламент през април.

В центъра на спора стои компромат, организиран от корейско-американски пастор на име Чой Джей-Янг още преди 2 години. Мъжът известен като активист за обединение на Южна и Северна Корея, посещавал е Пхенян няколко пъти.

През септември 2022 г. Чой решава да направи запис със скрита камера, за да "разобличи" съпругата на президента Ким Кеон Хи в корупция.

Видеото показва как пасторът влиза във фирмен магазин на Dior и купува чанта за 3 милиона корейски вона (около 2200 долара). Мъжът показва разписката, за да се види каква е цената на луксозния аксесоар.

След това той се появява в офиса на частна фирма, собственост на Първата дама на Южна Корея.

Тя посреща пастора, който ѝ предоставя торбичката със скъпата покупка от магазина на Dior. Вместо да откаже подаръка, Ким само казва: "Не го прави повече" и "Повече недей да купуваш толкова скъпи неща".

Проблемът е в това, че законът в Южна Корея забранява на държавни служители и техните съпрузи да приемат предметни дарения, чиято стойност надвишава 1 млн. вона (или 750 долара). Лимитът на подаръците, които те имат право да получават, е с паричен еквивалент от 3 млн. вона на година. Тоест чантата на Първата дама нарушава всички правила.

Администрацията на президента потвърждава, че Ким е приела чантата и че тя се съхранява като "собственост на правителството".

Авторът на записа Чой признава в изслушване пред парламента, че предварително е планирал и записал връчването на "подаръка".

Той е успял да си осигури лична среща със съпругата на президента благодарение на това, че са отраснали в един и същи град. Чой обвинява Първата дама в това, че е "приватизирала и монополизирала всички системи на властта в президентството".

Пасторът не вижда нищо укоримо в това, че е направил "капан" със скрита камера, като твърди, че това е бил единственият начин да освети предполагаемите злоупотреби на Ким.

Клипът се появява с доста голямо закъснение - едва в края на 2023 г. - но веднага предизвиква медиен шум. Президентът и съпругата му отказват да коментират обвиненията, но собствените му съпартийци се оказват възмутени от случилото се. Оттогава Първата дама не е участвала в публични събития.

Кризата ескалира до вътрешнопартиен конфликт на най-високо ниво.

Временният председател на партията "Силата на народа" Хан Донг Хун, смятан за протеже на президента на Южна Корея, публично критикува семейството и казва, че чантата "може да е повод за обществена тревога".

Няколко дни по-късно Хан обявява, че президентът е поискал оставката му като партиен лидер - но той е отказал да се оттегли.

Не само опозицията се възползва от скандала, а дори симпатизантите на "Силата на народа" се разграничават от Първата дама и я призовават да се изивини. Някои дори се подиграват с нея, като я сравняват с Мария Антоанета.

Социологическо проучване показва, че 70% от хората в Южна Корея очакват обяснения от президента.

62 на сто смятат, че случаят е нарушение на антикорупционното законодателство, докато 30% казват, че това е неетична злоупотреба със скрита камера. Така или иначе мнозинството от хората искат казуса да се разследва.

Това не е първият политически проблем, който жената на държавния глава създава с поведението си.

Още преди победата на президентските избори на Юн Сок Йол, съпругата му е принудена да се извини за това, че е "украсила" биографията си с неверни данни.

През 2022 г. срещу нея са отправени обвинения и за това, че е получила докторска научна степен чрез плагиатство на чужди трудове. Проверката я освобождава от отговорност, след като не открива "сериозни нарушения" на правилата за цитиране.

Преди година Ким и майка ѝ бяха замесени и в съдебен спор заради съмнения за пазарна манипулация при търговия с акции. Президентът дори наложи вето на закон, който щеше да позволи на парламента да проведе свое разследване за нейното участие в съмнителната операция.

Всичко това се случва по-малко от три месеца преди изборите за Народно събрание на 10 април - ключов момент за "Силата на народа", която се надява на победа.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Американци организират масови протести срещу Тръмп

Барак Обама призова гражданите,да се противопоставят на политическата програма на Тръмп

17:50 - 05.04.2025
Спорт

Хванаха бившия европейски шампион Петър Дачев с 30 кг кокаин

Петър Дачев остава в ареста

16:11 - 05.04.2025
Важно днес

BBC: Руски престъпници "изкупуват" присъдите си с дарения за войната

Все повече руснаци, обвинени в различни престъпления, се разминават с присъди,

16:05 - 05.04.2025
Важно днес

"Продължаваме промяната" отхвърли избора на Панайотова за главен архитект и поиска нов конкурс

"Продължаваме промяната" иска нов конкурс за главен архитект на София по нови критерии

15:49 - 05.04.2025
Важно днес

Митов разпореди проверки на опасните пътища едва след трагичния инцидент край Телиш

Необозначени патрулки с цивилни служители ще следят за контрола на пътния трафик

12:51 - 05.04.2025
Политика

Коя е евродепутатката, която смята, че Брюксел слага "срок на годност" на заплатите

Атаките на "Възраждане" срещу еврото очертаха цял антиутопичен разказ

12:25 - 05.04.2025
Бизнес

Защо все още приемаме жилище „на шпакловка и замазка“ за нормално?

Строителният предприемач Пенко Пенков се опитва да промени тази практика

12:22 - 05.04.2025
Живот

Фотографът Невена Цветкова и хората с големи сърца от малкото родопско село

За Невена домът не е място, а усещане, което откри в село Гращица

11:34 - 05.04.2025