Даниел Митов: Румен Радев неправомерно блокира назначения на кабинета Снимка: © Screenshot

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Вътрешният министър Даниел Митов обвини президента Румен Радев, че блокира неправомерно ключови назначения. „Не е редно президентът да спира назначения на посланици, на главния секретар на МВР или на председателя на ДАНС. Това не е неговата роля“, заяви Митов пред bTV и атакува държавния глава, който според него се държи повече като партиен лидер. Всъщност именно, за да се гарантира, че на ключови позиции в службите и дипломацията се назначават кадри, за които има консенсус извън изпълнителната власт, се изисква и указ от президента. Изискването е по закон.

"Румен Радев е превърнал президентската трибуна в инструмент на пропагандно говорене. Той се държи като опозиционен лидер", заяви Митов и призова Радев, ако иска да бъде партиен лидер, да си подаде оставката като президент.

Радев вече назначи за главен секретар на МВР предложения от кабинета Мирослав Рашков, който досега беше изпълняващ длъжността. Но отказва да издаде указ за титулярен председател на ДАНС. Правителството официално не казва кого е предложил, но според неофициалната информация това е Деньо Денев, който и сега заема поста временно. Мотивът на президента - задкулисни връзки на кандидата и съмнения, че е човек на Делян Пеевски, докато в агенцията тече "брутална чистка" - отново под давление на лидера на "Ново начало" и ГЕРБ, за да я превърнат в "бухалка".

"Румен Радев и опозицията халюцинират и зад всяко назначение виждат Делян Пеевски". Така Митов коментира аргументите на държавния глава и ПП-ДБ против назначенията.

Митов първоначално отрече да е имало срещи между назначения вече за главен секретар Мирослав Рашков с бившия главен главен секретар на МВР по времето на кабинета на БСП и ДПС с премиер Пламен Орешарски - Светлозар Лазаров.

Според Ивайло Мирчев от ПП-ДБ Рашков дължи кариерното си израстване в системата именно на бившия главен секретар Лазаров, който е смятан за близък до Делян Пеевски.

Според Митов новият главен секретар на МВР се е "развивал 20 години в системата и е нормално да се е срещал с различни ръководства".

Вътрешният министър посочи, че лично той е избрал Мирослав Рашков за поста главен секертар на МВР.

Митов за пореден път атакува Радев и по линия на инвестицията на германския гигант "Райнметал" в производство на барут във ВМЗ Сопот, като заяви, че не "му е работа на президента да се занимава с инвестиции". За срещите на държавния глава с ръководството на водещия оръжеен производител, Митов каза, че от гермманска страна просто са решили да кажат "едно здрасти", но заслугите за разговорите са на правителството.

Чистка в ДАНС и порив за "реформа". Как изглежда битката за назначения в службите

Президентът назначи Мирослав Рашков за главен секретар на МВР

Живот

Шон Пен избра Киев пред червения килим в Ел Ей и не взе лично третия си "Оскар"

Актьорът получи статуетка за най-добра поддържаща роля в One Battle After Another

20:55 - 16.03.2026
Важно днес

Срещу лекаря, поставил хиалурон на млада жена, която почина, е имало и други сигнали

Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ започва проверка по случая

20:21 - 16.03.2026
Важно днес

Дечев е сменил Захари Васков начело на ГДНП заради теч на информация

Нито един от разследващите Петрохан и Околчица не е бил сменян

18:30 - 16.03.2026
Живот

Песните на Motörhead, с които да си спомним за Фил Кембъл

Китаристът на Леми Килмистър си отиде на 64 години

17:55 - 16.03.2026
Важно днес

Прострелян мъж е открит мъртъв в автомобил в центъра на Бургас

Според първоначалната версия причината за смъртта е самопрострелване

16:52 - 16.03.2026
Култура

Театър „Хенд“ в Пловдив направи представленията си достъпни за хора с увреждания

"Театър за всички" създава пространство, в което различни хора започват да се срещат и да създават общо преживяване

16:42 - 16.03.2026
Важно днес

Европа отказва да се включи в охраната на Ормузкия проток въпреки заплахите на Тръмп

Страните не желаят да се включват в никакви военни действия, свързани с конфликта в Иран

16:30 - 16.03.2026
Важно днес

Народният театър привлича младежи с билети от 5 евро

Инициативата важи за всички спектакли до края на сезона

15:56 - 16.03.2026
Важно днес

БАБХ откри бактерии и плесени в училищни закуски и сандвичи

Установени са и немлечни мазнини в сирене, кашкавал и масло по програмата "Училищно мляко"

15:23 - 16.03.2026