Протестиращи в Израел започнаха "ден на безредици" с искане за бързо споразумение за заложниците в Газа Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Израел е обхванат от масови протести и блокади на ключови пътища, организирани от Форума на семействата на отвлечените и изчезнали хора. Групата обяви т.нар. "ден на безредиците" и призовава за връщането на всички отвлечени израелци, държани от "Хамас", както и за незабавно прекратяване на военната кампания в Ивицата Газа чрез преговори.

Протестиращи блокираха във вторник ключови пътища, включително магистрала "Айалон" в Тел Авив и Път 2 в района на кръстовището Якум, северно от града. Демонстрантите разпънаха плакати с надписи "Спасете заложниците, прекратете войната" и "Войната на измамата убива заложници и войници". На пътищата някои граждани палиха и гуми.

Протестите се провеждат на фона на конфликта, започнал с нападението на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври 2023 г., при което загинаха около 1200 души, а 251 бяха отвлечени. Според наличната информация 20 от тях все още са живи.

Форумът на семействата призова премиера Бенямин Нетаняху да сключи споразумение за връщането на всички заложници и отправи апел към президента на САЩ Доналд Тръмп да помогне в преговорите за прекратяването на огъня. Тръмп вчера заяви, че според него "през следващите две-три седмици ще има доста окончателен край“ на конфликта, но подчерта, че е трудно да се предвиди със сигурност.

Междувременно военните действия в Газа продължават, като последната израелска предизвика остър международен отзвук. В понеделник Израел удари два пъти за един ден главната болница „Насър“ в южната част на Газа. При атаката загинаха най-малко 20 души, включително петима журналисти.

Първият удар е поразил последния етаж на сградата, при което загинаха журналисти, предаващи за Reuters, Associated Press, Al-Jazeera и Quds Feed. Втора бомба удари същото място около 15 минути по-късно, докато спасители и журналисти се опитваха да помогнат на ранените, като уби още хора.

Видеозаписи от мястото показват как гражданската защита и журналистите вдигат ръце, за да се предпазят, секунди преди удара, а кадрите след атаката показват телата на жертвите, окървавени и покрити с прах.

Атаката беше осъдена от международната общност, включително от президентите на САЩ и Франция.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху определи атаката като "трагичен инцидент" и заяви, че ще бъде проведено разследване. Израел обаче редовно нанася удари по болници, като твърди, че "Хамас" ги използва за военни цели.

Според Комитета за защита на журналистите (CPJ) от началото на войната до момента са убити най-малко 193 палестински журналисти, което надвишава глобалния брой на загиналите журналисти през предходните три години.

Медийни оргнаизации, сред които Reuters и Associated Press, осъдиха нападението и призоваха за международни действия за защита на журналистите в Газа.

Спорт

Над 20 000 души ще гледат ЦСКА срещу “Левски” на националния стадион в понеделник

“Левски” води в класирането на Първа лига с 9 точки

17:00 - 11.04.2026
Важно днес

Тръмп заяви, че САЩ започват да обезвреждат мини в Ормузкия проток

Преки преговори между САЩ и Иран вече се водят в Исламабад

16:28 - 11.04.2026
Кино и сериали

Ралф Файнс: Мисля, че Тилда Суинтън би била невероятна като Волдемор

Името на Суинтън се появява на фона на засилени спекулации около кастинга

15:31 - 11.04.2026
Важно днес

NASA след успеха на Artemis II: Това беше мисия за цялото човечество

Успешното завръщане на екипажа проправя пътя към следващата мисия с хора на Луната

14:03 - 11.04.2026
Важно днес

Reuters: Моджтаба Хаменей е тежко ранен и обезобразен, но e в добро психическо състояние

Според източници на Reuters Хаменей остава ангажиран с ключовите решения

13:13 - 11.04.2026
Политика

Разследване на The New York Times проследява как Тръмп е взел решението за война с Иран

Планът на Израел среща съпротива в Белия дом, но не спира решението на Тръмп

11:56 - 11.04.2026
Важно днес

Ден преди вота в Унгария - Орбан и Мадяр си размениха обвинения за външна намеса

Проучванията дават преднина на опозицията

10:49 - 11.04.2026
Живот

От Лондон до Дрен - пътят на една семейна пекарна

Историята на BorChef – как Цветелина и Димитър Борчеви превърнаха завръщането си от Лондон в успешна семейна пекарна

10:13 - 11.04.2026
Важно днес

Американски и ирански пратеници пристигнаха в Исламабад за мирни преговори

Преговорите започват с ключово разминаване по въпроса за Ливан

09:51 - 11.04.2026