Държавата е отказала да си върне 26 млн. лв. от проваления ремонт на Чирен Снимка: © Screenshot Nova TV

Държавата е отказала да си потърси над 26 милиона лева неустойка от изпълнителя на стратегическия за българската енергетика проект за разширяване на газохранилището в Чирен, въпреки че проектът е забавен и до днес не е завършен. Нещо повече - има данни за фрапиращи нарушения при избора за изпълнител и в хода на строежа, но единственият, който реагира - вътрешният одитор, не само е неглижиран, а и е уволнен от работа.

Това са част от разкритията на „Антикорупционния фонд“ в разследване по случая, представено преди дни. Повече подробности даде юристката от екипа на организацията Деница Руканова пред Nova TV.

Разширението на Чирен е обект на разследване и от Европейската прокуратура на Лаура Кьовеши. Мегапроектът е за над 730 млн. евро, има европейско финансиране, възложител е държавната "Булгартрансгаз", а изпълнител - консорциум с водещ съдружник "Главболгарстрой" (ГБС). Именно от българската компания държавата отказва да си иска парите въпреки проваления строеж и въпреки че неустойката е предвидена по договор.

„Нямам житейско, икономическо или правно обяснение защо държавата не търси неустойка, предвидена в договор, защото това е едно от най-лесните за търсене неща. В договора неустойката е до 10% от общата цена. За сондажната част (на проекта за разширение на Чирен) тя е 265 млн. лв., иначе проектът е за над 730 млн. евро -поредният злополучен за „Булгартрансгаз”, заяви Деница Руканова.

Тя описа фрапиращи нарушения на закона при възлагането на стратегическия проект за разширяването на газохранилището в Чирен, който трябва да разшири двойно обема му.

  • проектът е разделен на три части, което го оскъпява;
  • подменена е технологията с остаряла такава, за да се спестят 90-100 млн. лв. на изпълнителя;
  • държавата не е потърсила неустойка от 26 млн. лв.

Едно от първите нарушения е, че проектът е бил разделен на три отделни поръчки в разрез с международните правила. От думите на Руканова стана ясно, че въпросното разделяне всъщност оскъпява проекта.

"Всички експерти са на мнение, че това е един проект. С един проект е кандидатствано за средства пред ЕС, КЕВР също е одобрил един проект. Това е един казус, който според всички международни практики, се изпълнява в цялост “, коментира юристката.

Най-скандалното, което АКФ разкрива, е, че на практика в момента имаме две от три части от хранилището, които ще ръждясват.

Вътрешният одитор е единственият по веригата от всичките ни контролни органи, отговарящи за стратегическия обект за сигурността ни, който е бил против нередностите. Той е уволнен.

Едно от нарушенията, описано от Руканова, е промяна в проекта и преминаването от вертикални към наклонени сондажи, въпреки че по проект са били заложени вторите.

"Макар и по-скъпи, те са по-високо продуктивни. Но пък така е по-евтино за изпълнителите с около 90-100 млн. лв“, обясни тя. Подмяната на технологията се е случила по предложение на изпълнителя - "Главболгарстой", а възложителят - "Булгартрансгаз" - не е възразил, нито си е поискал дължимата по договор неустойка - въпросните 10% от стойността или 26 млн. лв.

"Това е по-рискова, отречена технология (предложената от ГБС, бел.ред). Наклонените са по-скъпи за реализация, но не изискват инвестиции в бъдеще. Всъщност проектът е за наклонени сондажи, но в хода на изпълнението ГБС предлага старата по-евтина технология", обясни Руканова.

"Главболгарстрой" е компания без никакъв опит в сондирането и това всъщност налага да се намерят подизпълнители и да се разделят поръчките, стана ясно още от думите на Руканова.

Писма от полската PM Lucas, която е класирана като втори подизпълнител, показват, че е предупреждава за корупция и проблеми по проекта за разширение на газовото хранилище.

В кореспонденция от девет писма от PM Lucas, АКФ разполага с пет от тях. Те са изпратени до "Булгарстрансгаз". Компанията уведомява директора пна дължавното дружество о това време - Владимир Малинов - за намеса, като споменават и името на Делян Пеевски, стана ясно от думите на Руканова.

В момента Малинов е служебен министър на енергетиката, но към момента отказва да коментира разкритията на АКФ и проваленият проект за разширение на Чирен.

АКФ описа скандални данни за забавеното разширение на газовото хранилище "Чирен"


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Протестиращи нахлуха в сградата на МВР Хасково след убийството на Магдалена

"Спрете да обвинявате жертвите, започнете да търсите виновните"

18:35 - 01.05.2025
Важно днес

Съветникът на Тръмп по националната сигурност Майк Уолц e отстранен

Гафът с чатовете в Signal доведе до първата голяма рокада в Белия дом

18:09 - 01.05.2025
Важно днес

Заподозреният за убийството на Магдалена сам е признал къде е скрил тялото ѝ

Шефът на МВР Хасково няма да подаде оставка, освен ако министърът не я поиска

15:41 - 01.05.2025
Политика

Kneecap: Рап групата от сцената на Coachella до разследването за възхвала на "Хамас"

Колкото по-популярни стават рапърите, толкова повече се търсят "скелетите в гардероба"

14:49 - 01.05.2025
Важно днес

Семейство загина след падане в септична яма в Сърбия

Четирима мъже са изгубили живота си заради отравяне с амоняк

13:51 - 01.05.2025
Важно днес

Васил Терзиев уличи борда на "Метрополитен" в нарочно оскъпяване на поръчка за нови влакове

Кметът директно обвини членовете на борда на дружеството в "икономически интерес" заради смяната на Стоян Братоев

13:01 - 01.05.2025
Важно днес

Директорът на митницата в Пловдив остава в ареста за постоянно

Мирослав Беляшки е обвинен в длъжностно престъпление

12:00 - 01.05.2025