Денков: Ясно е, че Димитър Главчев е партийно лице и част от номенклатурата на ГЕРБ Снимка: © Скрийншот, ПП

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Министър-председателят в оставка акад. Николай Денков заяви пред журналисти, че избраният от президента Румен Радев за служебен премиер Димитър Главчев е ясно партийно лице и призова "да не се правим, че няма отношение" към партията на Борисов.

"Ясно е, че е партийно лице. Господин Главчев е част от номенклатурата на ГЕРБ. Неслучайно миналата година беше избран, при едни доста екстремни обстоятелства, за председател на Сметната палата, която проверява действията на правителството за години назад", каза Денков.

"Ние през цялото време се опитваме да деполитизираме тези системи. Ако трябва да сумирам в едно изречение, това, че се разпадна правителството и не се реализира ротацията, е именно поради нашия стремеж да сложим партийно неоцветени фигури на тези контролни институции", добави още той.

По думите му "разпределянето на квотен принцип на хора по партийна линия, които трябва да бъдат лицето и съдържанието на независимите регулаторни органи, е грешно"

"Това не трябва да се случва. Именно по тази линия имахме спор с ГЕРБ" , подчерта Денков.

В 14 часа днес държавният глава Румен Радев ще приеме кандидата за служебен министър-председател Димитър Главчев в президентската институция, за да му възложи да предложи състав на служебно правителство.

Главчев заема поста на председател на Сметната палата от юли 2023 г.

Димитър Главчев беше един от първите депутати на ГЕРБ от създаването на партията и влизането ѝ в Народното събрание.

През 2012 г. беше избран за председател на т.нар. комисия "Хохегер", която трябваше да разследва лобистки схеми на австрийския консултант около тогавашното ръководство на БСП в лицето на Сергей Станишев. Главчев беше посочен и начело на друга парламентарна комисия, която се зае да наблюдава дейността на независимия регулатор ДКЕВР в края на 2012.

Главчев беше и председател на Контролната комисия на ГЕРБ - ключова част от устройството на партията, която следи за изпълнението на решенията на ГЕРБ, контролира бюджета и извършва ревизии на всички партийни органи.

"Очаквам да си свърши работата. Това, което се очаква от него по Конституция, е да проведе честни избори. Това, разбира се, ще зависи много от състава на Министерския съвет, особено от министъра на вътрешните работи", каза Денков и допълни, че "със спокойствие" ще даде поста си на избрания от държавен глава служебен премиер.

Пред медиите той заяви, че няма да изтегли всичко заместник-министри, защото "министър-председателят трябва реши кога и кой му трябва, за да може да си свърши работата".

„Продължаваме Промяната“ ще проведе този уикенд отчетно-изборно Общо събрание поради създалата се политическа криза.

Очаква се в рамките на форума да бъдат излъчени кандидати за Европейския парламент и да бъдат попълнени органите на партията - Национален и Изпълнителен съвет.


Президентът ще връчи днес мандата за съставяне на правителство на Димитър Главчев

Важно днес

Парламентът разреши до два дни хоум офис седмично за държавните служители

Ще има и тестове за почтеност - но не за всички и не за вече назначените чиновници

18:01 - 25.08.2026
Важно днес

Три оставки в здравното министерство заради риск линейките да останат без застраховки

Катя Ивкова обвини отговорните дирекции, че вместо да придвижат процедурата, са си разменяли писма

16:45 - 25.08.2026
Важно днес

Нов дрон с взривно устройство е открит край летището в Лайпциг

Фридрих Мерц заяви, че службите за сигурност работят по разследването и скоро ще обявят какво са установили

16:14 - 25.08.2026
Коли

Напрежението във Volkswagen расте - работници освиркват директора заради липса на отговори за бъдещето

Очакват се съкращения и затваряне на заводи - но колко, кога и как - Оливер Блуме не казва

16:11 - 25.08.2026
Политика

Въпреки забраната хазартната реклама продължава да властва онлайн (и офлайн)

Актовете на НАП са малко, а след това падат в съда

15:13 - 25.08.2026
Важно днес

Шефът на ЦРУ е бил в американския военнотранспортен самолет, кацнал в Москва (обновена)

Самолетът е пристигнал от Рига, Москва твърди, че няма информация

14:50 - 25.08.2026
Важно днес

"Бонус-малус“ влиза в сила - застрахователите ще регистрират щетите в реално време

Застрахователните компании ще трябва да адаптират информационните си системи към новите изисквания

14:25 - 25.08.2026
Кино и сериали

Хитовата романтична комедия „Как да разкараш гаджето за 10 дни“ ще има продължение

Кейт Хъдсън и Матю Макконъхи може отново да се съберат на екран

13:55 - 25.08.2026
Текстове от партньори

tbi bank има нов изпълнителен директор "Риск"

Той е част от мениджмънта на банката от 2019 г.

13:27 - 25.08.2026