Парламентарната комисия по правни въпроси прие ветото на президента Румен Радев срещу решението на Народното събрание, с което се връщат правомощията на пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) и на главния прокурор.
Управляващото мнозинство в лицето на ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС реши, че няма да приема отново проекта след ветото на президента - с което на практика ветото беше подкрепено. Вместо това ще се търсят по-добри начини за отстраняването на недостатъците в законодателните текстове.
Закриването на Пленума на ВСС беше една от стъпките в реформата на съдебната власт, която беше заложена на конституционно ниво през декември 2023.
Докато всички промени влязат в действие обаче, има преходен период, в който старият ВСС продължава да действа. Депутатите от мнозинството бяха записали недомислени условия, в които двете професионални колегии на действащия орган уж бяха овластени с нови функции - но без да могат да управляват бюджета на съдебната власт, който досега беше в правомощията на (закрития) Пленум на ВСС.
Вместо да решат този проблем - ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС създадоха друг, като "дописаха" Конституцията през обикновен закон. При това го направиха с поправка в преходните и заключителни разпоредби на НПК, а не директно в Закона за съдебната власт.
Впоследствие президентът Радев отказа да го обнародва и наложи вето. Той върна и още един текст на парламента, който според него ограничава правото на обвиняемите да се запознават с доказателствата по делото срещу тях при определяне на мярката за неотклонение "задържане под стража". С приемането на ветото Народното събрание ще трябва да преразгледа и това изменение.
По време на обсъжданията в комисията представителят на ГЕРБ-СДС Радомир Чолаков каза, че управляващите могат да казват "и не", а не само "да" и призна, че някои решения трябва да се търсят "малко по-бавноа".
"Доводът за прибързването бе да бъдем приети в Шенген. Е, накрая не ни приеха в Шенген, приехме промените в Конституцията бързо и си останахме само с бързането", каза Чолаков.
Депутатът от ПП-ДБ Стою Стоев заяви, че неговата парламентарна група също няма да подкрепи повторното приемане на този закон в пленарна зала.
Още по темата:
НС възстанови Пленума на ВСС в разрез с току-що променената Конституция
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: