Депутатите се наработиха за тази година и си гласуваха 14-дневна ваканция Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Парламентът провежда последното си заседание за тази година - нищо, че на практика работи само от две седмици след месечната блокада с избора на председател. Депутатите гласуваха в петък коледната си ваканция и няма да работят извънредно около празниците, каквито предложения имаше по-рано.

От "Продължаваме промяната-Демократична България" първоначално поискаха народните представители да почиват само на официалните празници като всички останали граждани и да се провеждат извънредни заседания. Причината е, че все още трябва да бъдат приети важни закони, включително проектобюджета за 2025 г.

С приемането на правилника за работата на парламента депутатите си записаха ваканция до 10 януари, включително. Така първият работен ден трябва да е чак на 15-и януари (сряда).

Парламентарната група на ПП-ДБ в крайна сметка предложи почивката да бъде от 24 декември до 1 януари - с 10 дни по-кратка от първоначално приетата. Проекторешението им обаче беше отхвърлено в пленарната зала. "За" гласуваха само от ПП-ДБ, ИТН и МЕЧ.

Депутатите все пак съкратиха ваканцията си и приеха тя да е от 22 декември до 5 януари. Така те ще почиват 2 седмици, а първото заседание от новата година ще е на 8 януари.

Колко точно ще почиват народните представители е важна тема предвид процесите около избора на главен прокурор, насрочени за средата на януари, и внесените от ПП-ДБ промени в Закона за съдебната власт. Ако бъдат приети от парламента навреме те ще спрат процедурата за избор на Борислав Сарафов като единствен кандидат за главен прокурор. Гласуването за предизвестения му избор, направен от ВСС с изтекъл мандат, е насрочено за 16 януари и ПП-ДБ настояват законът да изпревари това развитие.

Важно днес

Почина актрисата Катрин O'Хара - майката на Кевин от "Сам вкъщи"

През 2020 г. тя спечели "Еми" за ролята си в сериала Schitt's Creek

20:25 - 30.01.2026
Важно днес

ЧЕЗ загуби дело за 1 млрд. долара срещу България

Това е най-голямото международно арбитражно дело, заведено срещу държавата досега

19:44 - 30.01.2026
Важно днес

Назначиха Мария Габриел за зам.-генерален директор на ЮНЕСКО

Назначението идва след няколко неуспешни опита на Габриел да заеме високи международни постове

18:20 - 30.01.2026
Важно днес

Wizz Air пуска полети от София до Будапеща, Родос и още 3 дестинации

Авиокомпанията готви нови маршрути от София до Египет

17:44 - 30.01.2026
Текстове от партньори

"Фантастико" и Wolt ще си партнират за първокласно и още по-достъпно пазаруване

Клиентите могат да пазаруват от „Фантастико“ през Wolt всеки ден от 09:00 до 21:30 ч.

17:04 - 30.01.2026
Пътуване

Възстановяват директната жп линия София-Солун

Първият директен влак се очаква през 2027 г.

17:01 - 30.01.2026
Живот

Доц. Михаил Околийски: Когато в училище се къса доверието, се къса и надеждата на децата

Тоталната липса на здравно и психично-здравно образование в училищата е в основата на проблема, смята специалистът

15:36 - 30.01.2026
Важно днес

Бившият водещ от CNN Дон Лемън е арестуван след протестите в Минесота

Той е отразявал протест на граждани срещу пастор в Сейнт Пол, при който е прекъсната църковна служба

15:26 - 30.01.2026