Десет души са осъдени заради твърдения, че Брижит Макрон е мъж Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Десет души са признати за виновни от парижки съд заради системен кибертормоз срещу първата дама на Франция Брижит Макрон. Магистратите приеха, че обвиняемите целенасочено са разпространявали обидни и неверни твърдения, насочени към личността ѝ, с ясното намерение да ѝ навредят.

Става дума за онлайн публикации и коментари, в които се тиражират конспиративни твърдения за пола и сексуалността на Брижит Макрон, както и злонамерени внушения, свързани с 24-годишната разлика във възрастта между нея и президента Еманюел Макрон. Според съда тези действия надхвърлят рамките на „свободното изразяване“ и представляват умишлен тормоз.

Повечето от осъдените получиха условни присъди между четири и осем месеца лишаване от свобода. Един от подсъдимите беше отведен незабавно в затвора, тъй като не се е явил в съдебната зала. На част от виновните са наложени и допълнителни санкции, включително ограничаване или спиране на профилите им в социалните мрежи.

В мотивите си съдът посочва, че осем мъже и две жени са участвали в координирана унизителна кампания и обиди срещу Брижит Макрон, включително внушения за предполагаема педофилия – обвинения, които съдът определи като особено тежки и злонамерени.

Сред подсъдимите отново се открояват имената на независимата журналистка Наташа Рей и интернет гадателката Амандин Роа, които още през 2024 г. бяха осъдени за клевета заради твърденията си, че Брижит Макрон никога не е съществувала, а под това име се представя нейният по-голям брат Жан-Мишел Троньо, който е сменил пола си.

Двете жени бяха оправдани на по-горна инстанция, но семейство Макрон е обжалвало това решение пред най-висшия съд във Франция.

По време на процеса дъщерята на първата дама - Типен Озиер, разказа за отражението на продължителния кибертормоз върху здравето и всекидневието на майка ѝ. По думите ѝ Брижит Макрон е била принудена постоянно да се съобразява с външния си вид, публичния си образ и дори стойката си, тъй като всяка нейна поява можело да бъде използвана за подхранване на конспиративни теории.

Озиер разказа още, че майка ѝ се е научила да живее с тормоза, но е страдала заради внуците си, които са ставали обект на подигравки в училище.

Решението на френския съд идва на фона на още по-мащабното дело в САЩ срещу дясната инфлуенсърка Кандис Оуенс. Семейство Макрон я обвинява в разпространение на клеветнически твърдения за пола на първата дама на Франция. В иска се посочва, че Оуенс системно е пренебрегвала факти, които са лесно проверими, но за сметка на това е разпространявала конспиративни теории.

Кандис Оуенс има цяла поредица Becoming Brigitte („Да станеш Брижит“) в YouTube, посветена на конспирацията, че Брижит Макрон е мъж. Видеоклиповете по темата имат милиони гледания, а самата Кандис обяви, че залага цялата си професионална репутация, че първата дама е мъж.

Инфлуенсърката не се ограничава само със съдържание – тя продава и тениски по темата, сред които една със снимка на Брижит Макрон на корицата на Time и надпис „Мъж на годината“.

В един момент Оуенс стига дотам да твърди, че Еманюел Макрон е продукт на експеримент на ЦРУ за контрол върху съзнанието, като се позовава на реално съществувалата, но отдавна прекратена програма MKUltra.

В продължение на години семейство Макрон следва стратегията да не отговаря и да не предприема действия срещу онлайн слуховете и последвалия тормоз. През последната година обаче двойката се принуждава да започне съдебни битки, тъй като атаките срещу Брижит Макрон стигат прекалено голям мащаб и вече не могат да бъдат игнорирани.

Конспиративната теория, че Брижит Макрон е мъж, не е нова. Тя циркулира онлайн още 2017, когато съпругът ѝ е избран за пръв път за президент.

Кандис Оуенс срещу семейство Макрон: как една конспирация се превърна в бизнес

Важно днес

Откриването на мотосезона променя движението в София

През целия ден ще има ограничения за движението и паркирането на автомобили

10:06 - 02.05.2026
Важно днес

САЩ изтеглят 5000 войници от Германия след конфликт между Тръмп и Мерц

Тръмп обяви решението си след разговор с Путин и ден по-късно то вече е официално

09:08 - 02.05.2026
Важно днес

Свлачище отнесе напълно част от пътя между Смолян и Пампорово

Засегнати са около 200 метра от пътя, а свлачището продължава да е активно

17:52 - 01.05.2026
Важно днес

Увеличават се измамите с продажбата на "крадени" коли втора употреба

За миналата година са установени почти 800 такива случаи

14:44 - 01.05.2026
Важно днес

Lufthansa загуби, а после намери статуетката “Оскар” на Павел Таланкин

„Това нямаше да се случи на Леонардо ди Каприо“

14:44 - 01.05.2026
Политика

В ГЕРБ се роди нова звезда - Мария Димитрова, която измести двама министри във Варна

Димитрова е един от тримата кандидати от ГЕРБ, които влизат в парламента от Варна

14:36 - 01.05.2026
Важно днес

Пожар избухна в столичния мол Paradise Center

По неофициална информация огънят е тръгнал от аспирацията на едно от заведенията

11:37 - 01.05.2026
Важно днес

Над 1 тон храни без ясен произход ще бъдат унищожени след проверка в Димитровград

Храните са открити в магазин на димитровградския пазар и в дома на собственика

10:52 - 01.05.2026