Кандис Оуенс е една от най-популярните и едновременно с това най-противоречиви фигури в медийната екосистема на Съединените щати. С над 5,6 милиона последователи само в Instagram и редовно гледани подкасти в YouTube, тя се представя като глас на „истинската Америка“, заклеймява феминизма, LGBTQ+ движението, глобализма и либералните медии, и дълго време беше яростен поддръжник на Доналд Тръмп.
Оуенс е омъжена за Джордж Фармър – бивш директор на крайнодясната социална платформа Parler и син на британски лорд.
Но зад популярността ѝ стои добре отработена формула: смесица от провокация, умишлена поляризация и печалба от конспирации.
Най-новата ѝ мишена: френският президент Еманюел Макрон и съпругата му Брижит.
През 2024 г. Оуенс започва да разпространява в своя подкаст и социални профили стара конспиративна теория – че Брижит Макрон не е родена жена. Според твърденията ѝ първата дама на Франция е родена като мъж на име Жан-Мишел Троньо – име, което в действителност принадлежи на по-големия брат на Брижит.
Оуенс изгражда цяло мултимедийно повествование около тази теза чрез видеопоредицата Becoming Brigitte („Да станеш Брижит“) в YouTube. Тя включва осем епизода, публикувани тази година, както и свързани подкасти, гледани над 2,3 милиона пъти.
Инфлуенсърката не се ограничава само със съдържание – тя продава и тениски по темата, сред които една със снимка на Брижит Макрон на корицата на Time и надпис „Мъж на годината“.
В един момент Оуенс стига дотам да твърди, че Еманюел Макрон е продукт на експеримент на ЦРУ за контрол върху съзнанието, като се позовава на реално съществувалата, но отдавна прекратена програма MKUltra.
Теорията, че Брижит Макрон е родена мъж, не е нова – тя се появява във Франция още през 2021 г., популяризирана от маргинални блогъри и журналистки. По-късно е подета и от американски медийни фигури като Тъкър Карлсън и Джо Роугън, припомня Politico. Но именно Кандис Оуенс придава на слуховете глобален мащаб и им дава сцена, в която границите между факт и манипулация се размиват успешно.
В отговор на кампанията ѝ, която се засилва особено от началото на 2025 г., Еманюел и Брижит Макрон подават иск за клевета срещу Оуенс във Висшия съд на щата Делауеър – американския щат, в който са регистрирани редица от бизнесите на Кандис.
Искът е от 219 страници и описва мащабна кампания на „глобално унижение“ и „безмилостен тормоз“, водена от Оуенс с цел лична изгода. „Всеки път, когато семейство Макрон излиза от вкъщи, го прави с ясното съзнание, че безброй хора са чули и мнозина вярват в тези гнусни измислици“, се казва в съдебния документ.
Делото настоява за съдебен процес с жури, парично обезщетение и премахване на лъжливите материали от публичното пространство.
„Принципът тук е истината“, заявява адвокатът на Макрон – Томас Клеър от специализираната в дела за клевета кантора Clare Locke. Той подчертава, че семейството е отправяло множество искания към Оуенс да прекрати разпространението на неверните твърдения, но тя не само отказала, а дори удвоила усилията си.
Още с обявяването на иска Кандис Оуенс обвини френското президентско семейство в опит да заглушат журналистиката и в посегателство срещу Първата поправка на американската конституция, която гарантира свободата на словото.
Тя определи делото като „отчаяна пиар стратегия“ и го коментира в ново видео, в което отново представи голяма част от конспиративната си теория. В клипа, гледан вече почти милион и половина пъти, тя отново нарича Брижит Макрон „първата дама мъж“.
Оуенс твърди също, че разполага с имейли, доказващи, че френските служби изнудват семейство Макрон, за да мълчат по темата – но досега не е представила никакви доказателства.
„Кандис няма да млъкне“, заявява неин говорител. „Това е атака от страна на чуждо правителство срещу независим американски журналист.“
Американското право поставя висока летва пред публични личности, които завеждат дело за клевета – те трябва да докажат actual malice, т.е. че ответникът е знаел, че твърдението е невярно, или е действал с безразличие към истината. Адвокатите на Макрон са убедени, че поведението на Оуенс отговаря на този критерий.
Но този случай е повече от сблъсък между френската президентска двойка и американския инфлуенсър. Той показва как фалшивите новини и конспиративните теории вече не са страничен продукт на дигиталната епоха, а умишлена стратегия.
Оуенс печели трафик, внимание, последователи и пари чрез провокация. А семейство Макрон се оказват удобна мишена.
Ако бъде призната за виновна, Оуенс може да бъде осъдена да плати обезщетение и да свали от публичното пространство всички материали с невярно съдържание.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: