Действащ министър подкрепи "бойкота" на веригите Снимка: © МС

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Докато правителството обяснява, че няма да прибягва до популистки мерки за овладяване на поскъпването на храните, действащ министър в него, при това с пряко отношение по темата, подкрепи "бойкота" на големите хранителни вериги. Това е Георги Тахов - министърът на земеделието и храните в кабинета на ГЕРБ, БСП и ИТН.

"Не, на 20-ти аз и моето семейство няма да пазаруваме", заяви Тахов пред журналисти по-рано през деня. Той и семейството му подкрепяли протестите на гражданските организации, които организираха бойкот на големите хранителни магазини на 13 февруари и призоваха за "второ издание" на 20 февруари.

Всъщност сред най-активните пропагандатори на "бойкота" е Мая Манолова. Нейната организация обаче не е "гражанска", а е партия - "Изправи се.БГ", и дори още е част от лявото обединение около БСП, която е в управлението. Левицата внесе и законопроект за "таван на надценките", въпреки че кабинетът, в който участва, засега казва, не планира подобни действия.

Другата активна партия - поне в призивите за пряка намеса на държавата в пазарните цени, е ДПС-Ново начало на Делян Пеевски.

Още преди сформиране на общия кабинет на ГЕРБ, БСП и ИТН имаше намеци от страна на опозиционната ПП-ДБ, че Георги Тахов е сред кандидат-министрите, върху които Пеевски има влияние.

Тахов заемаше поста и в служебния кабинет на Димитър Главчев, но ГЕРБ настоя да остане и в редовното правителство. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов тогава отрече Пеевски да е повлиял на решението земеделският министър да не бъде сменян.

Освен че подкрепи "бойкота", министърът обяви, че се подготвя законопроект за агрохранителната верига. В него не ставало дума за надценки и пределни цени, а да постави "в изгодна позиция земеделските производители, стопани и всички фермери, които са доставчици на търговските вериги".

За цените на храните и как държавата допринася за инфлацията

Важно днес

Свлачище отнесе напълно част от пътя между Смолян и Пампорово

Засегнати са около 200 метра от пътя, а свлачището продължава да е активно

17:52 - 01.05.2026
Важно днес

Увеличават се измамите с продажбата на "крадени" коли втора употреба

За миналата година са установени почти 800 такива случаи

14:44 - 01.05.2026
Важно днес

Lufthansa загуби, а после намери статуетката “Оскар” на Павел Таланкин

„Това нямаше да се случи на Леонардо ди Каприо“

14:44 - 01.05.2026
Политика

В ГЕРБ се роди нова звезда - Мария Димитрова, която измести двама министри във Варна

Димитрова е един от тримата кандидати от ГЕРБ, които влизат в парламента от Варна

14:36 - 01.05.2026
Важно днес

Пожар избухна в столичния мол Paradise Center

По неофициална информация огънят е тръгнал от аспирацията на едно от заведенията

11:37 - 01.05.2026
Важно днес

Над 1 тон храни без ясен произход ще бъдат унищожени след проверка в Димитровград

Храните са открити в магазин на димитровградския пазар и в дома на собственика

10:52 - 01.05.2026
Живот

Филмът "Майкъл" - разказ за светлата страна на Краля на попа, не за демоните му

Това е филм, който иска да възроди образа – не да го разклати

09:43 - 01.05.2026
Важно днес

Гърция е блокирана от национална стачка за 1 май

Най-засегнат е транспортът - отменени са влакове, фериботи и самолети

09:08 - 01.05.2026
Важно днес

Свлачище спря движението в част от АМ "Струма" и няма да бъде разчистено за празниците

Трафикът между Симитли и Благоевград в посока София се пренасочва по обходен маршрут

09:06 - 01.05.2026