Диляна Гайтанджиева ще съди Христо Грозев за обвързването ѝ с ГРУ

Журналистката Диляна Гайтанджиева обяви, че ще съди Христо Грозев и "всички, които разпространяват" разследването му за нейни връзки с руското Главно разузнавателно управление.

В публикация във Facebook Гайтанджиева заявява, че то съдържа "лъжи и клеветнически твърдения".

"Твърденията и внушенията, направени срещу мен, са грозна манипулация и клевета, което ще докажа в съда и всички, които ги разпространяват, ще понесат наказателна и имуществена отговорност", казва още тя.

Разследването на Грозев, в партньорство с Роман Доброхотов и Михаел Вайс прави връзка между дейността на отдел 29155 на ГРУ и изтичането на откраднати документи към "външни актьори за разпространение на информация".

Екипът на Грозев твърди, че една от тях е Диляна Гайтанджиева, и разпространява снимки от чатове в Twitter от 2017 г., за които се твърди, че представляват предаването на архив с данни за доставки на българско оръжие за "терористи".

Няколко дни по-късно в. "Труд", за който тя работи, публкува свое разследване на база на съответните данни за оръжейни сделки.

Христо Грозев обвързва същия отдел 29155 с отравянето на българския оръжеен търговец Емилиян Гебрев през 2015 г.

Разследването твърди още, че през 2018 Гайтанджиева е заминала за Грузия за репортаж по повод несъществуващи "американски биолаборатории" в страната, а няколко дни преди нейната поява до Тбилиси е пътувал и Амин Стигал от отдел 29155.

Според данните на Грозев и екип му, Стигал сътрудничи активно с руските служби и не по-късно от 2014 г. е станал част от същия отдел в ГРУ, като е разполагал с международен паспорт с фалшива самоличност "от същия диапазон на поредните номера както на отровителите на Сергей Скрипал".

Журналистът Роман Доброхотов, който е съавтор на разследването, призова българските служби да разследват дейността на Гайтанджиева.

"Това е очаквана реакция. Не иска да бъде арестувана – защото това, което е направила, е измяна. Разбира се, ще се опита да се защитава, ще го представи като работа на независим журналист, но ще ѝ е много много трудно. Ще твърди, че не е знаела кой стои зад Twitter акаунта, управляван от ГРУ. Но има твърде много съвпадения. Например, една от фалшивите теории, които тя разпространяваше, е за американски биолаборатории в Украйна и Грузия – където произвеждат нещо като биологично оръжие. Това е популярна теория на конспирациите, създадена от руската пропаганда. Тя го твърдеше и когато беше в Тбилиси, се срещна със т.нар. "свидетели" на тези несъществуващи лаборатории. А по същото време и на същото място беше и агент на ГРУ – Амин Стигъл, който се е срещал със същите хора. Такива съвпадения не са случайни. Надявам се българското разузнаване да разследва повече – имат база за това", казва той в интервю за Нова ТВ в неделя.

"Трудно е да се скрие сътрудничество с чуждо разузнаване толкова дълго време. Изглежда, че е била доста предпазлива. Но все пак, знаете ли, трудно е вече почти 10 години да криеш работата си за външно разузнаване. Така че се обзалагам, че е имало грешки, които могат да бъдат открити от българските служби. И много се надявам, че ще го докажат", казва още Доброхотов.

Христо Грозев посочи Диляна Гайтанджиева като журналиста, изпълнявал поръчки на руските служби


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

"Ливърпул" триумфира над "Реал" (Мадрид) в ШЛ. "Байерн" продължава да мачка

Топ мачове в най-комерсиалния футболен турнир

00:24 - 05.11.2025
Текстове от партньори

Над 150 проекта на учители от цялата страна превръщат ученето в приключение за най-малките

В него учителите показаха как ученето може да се превърне в игра, приключение и начин за изграждане на ценности още от най-ранна възраст

21:10 - 04.11.2025
Технологии

Банка ДСК и SelfiPay предлагат първото в България плащане чрез лицево разпознаване

Иновативната технология позволява плащане без карта, пари в брой или телефон

19:39 - 04.11.2025
Важно днес

“Случаят Каблешково”: Детето, пострадало от насилие, остава в детската градина при самостоятелна форма на обучение

Според кмета на Поморие родителите на детето сами са поискали гази форма на обучение

19:13 - 04.11.2025
Важно днес

Gunvor обяви, че сделката за „Лукойл“ е „пълен разрив“ с Русия

Собственикът на компанията Торбьорн Торнквист увери, че няма да има връщане на активите, дори при отпадане на санкциите срещу Москва

18:01 - 04.11.2025
Бизнес

Държавата удря бизнеса и със спешна смяна на софтуера за продажби

Фирмите ще имат само 2 месеца да въведат държавно одобрени системи, а това струва милиони

17:09 - 04.11.2025
Важно днес

Възстановиха правомощията на подуправителя на Здравната каса проф. Момчил Мавров

Той беше отстранен от поста, за да бъде направена “безпристрастна и обективна” проверка на дейността на НЗОК

16:45 - 04.11.2025
Важно днес

Подателят на сигнала срещу Благомир Коцев в ОИК-Варна е на 21 г., помогнал му "Дядо Коледа"

Дамян Христов твърди, че основният му проблем бил ремонтът на пътя до кв. Виница във Варна

15:35 - 04.11.2025