"Връщане назад няма" - това обяви в събота съпредседателят на ДПС Джевдет Чакъров след среща с почетния председател на ДПС Ахмед Доган, който събра част от актива на партията в резиденцията си в "Росенец".
Сред отзовалите се на поканата освен Чакъров, бяха изключеният от парламентарната група на ДПС депутат Рамадан Аталай, както и депутатите на Движението, които подкрепиха волята на Доган и в сряда гласуваха "против" проектокабинета, съставен с първия мандат на ГЕРБ.
На срещата в събота не е присъствал другият лидер - Делян Пеевски. Кърджалийският сайт "Родопи 24", който следи събитията в ДПС, пише, че все пак Пеевски ще бъде поканен за разговор, но на отделна среща в неделя. Пред изданието "24 часа" обаче Аталай опроверга тези твърдения.
"Това са някакви спекулации. Не вярвам, след като вече е решено, че връщане назад няма, утре да има друга среща с Ахмед Доган“, каза Аталай пред журналисти.
След разговора с Доган другият председател на партията - Чакъров, също даде кратко изявление пред медиите, на което обяви, че почетният председател на ДПС готви обръщение. По думите му на разговорите е обсъдено "натрупаното напрежение" в партията, създадено след отстраняването на някои депутати и разцеплението при гласуването за кабинет на ГЕРБ в сряда.
"Връщане назад няма и за напред трябва да се възстанови нормалността. Очаквайте в скоро време обръщение на нашия почетен председател. Нашите колективни органи не функционират и това повече не може да продължава", допълни Чакъров.
Той обаче не даде повече конкретика около това какво точно е обсъждано.
В профила си във Facebook Джейхан Ибрямов, който също беше сред изключените от ПГ на ДПС депутати, потвърди подкрепата си за Доган, като сподели снимка от срещата в събота. На нея почетният председател на Движението позира със своите поддръжници, а Ибрямов е написал: "Всички заедно за ДПС".
От седмици между Доган и Пеевски има разрив, който се разрастна в сряда, когато групата на ДПС в парламента се разцепи при гласуването на правителството, предложено от ГЕРБ - 1/3 от групата гласува против разпореждания на Пеевски и демонстрира лоялност към Доган.
Преди дни изгоненият от групата депутат Рамадан Аталай обяви, че Доган е поискал ДПС да не подкрепя кабинета на Росен Желязков. Докато Пеевски е искал народните представители да гласуват "за".
Междувременно депутати и местни структури започнаха да изразявят подкрепата си към почетния председател и посочват, че в момента в партията "се извършва манипулация и дезинформация чрез шаблонни декларации, съдържащи несъстоятелни внушения”.
С публикация във Facebook младежката организация на ДПС изрази подкрепа за Доган и каза, че застава "категорично" зад него. Тя призовава за "разум, сплотеност и единство" в партията.
"В последните дни ставаме свидетели на чертаене на разделителни линии, вместо призиви за единство и заедност. Това са тревожни събития за Движението за права и свободи. През всичките тези години се научихме, че всички ние трябва да надмогнем себе си и да загърбим личното в интерес на общото. Днес общото е заложено на карта", пише в съобщението им.
На страната на Доган застана и евродепутатът Илхан Кючюк, който като съпредседател на АЛДЕ е най- видимият политик от ДПС на европейската сцена. Той публикува снимка на почетния председател на Движението с думите: "Лидер се следва".
Разцеплението в партията беше предшествано и от изключването на трима депутати - Айсел Руфад, Рамадай Аталай и Джейхан Ибрямов вече не са част от парламентарната група на ДПС. Първоначално Пеевски се закани да изключи всички "бунтовници" от вота за кабинет, но после обяви, че няма да го направи.
Касим Дал прогнозира "жестока битка" между Доган и Пеевски
Пеевски: "Разумът е да бъдем заедно с г-н Доган". Засега групата на ДПС остава с 44 души
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: