Светът на тениса беше разтърсен след новината, че световният № 1 Яник Синер е дал две положителни допинг проби през март тази година. Италианецът обаче няма да изтърпява наказание, а това накара много негови колеги да се обърнат срещу него.
По време на Мастърс турнира в Индиън Уелс тази година в кръвта на Синер са намерени ниски нива на клостебол. Става дума за стероидно вещество, което се използва за изграждане на мускулна маса.
Клостеболът обаче се среща често и в продукти, които се използват за лечение на подувания и рани, а заради благоприятното му въздействие върху мускулната маса, той е в списъка на забранени вещества на Световната антидопингова агенция.
Срещу Синер още в началото на годината е стартирано автоматично наказание, но и след двете положителни проби успешното обжалване е позволило на италианеца да продължи да играе през цялото време. До този момент историята беше пазена в тайна, но точно преди началото на US Open информацията стана публично достояние.
Разследването е проведено от Международната агенция за интегритет в тениса ITIA. Тя е установила, че веществото е попаднало в тялото на Синер неволно заради неговия физиотерапевт. Той е използвал спрей, за да лекува порязване на ръката си, а препаратът, който се продава в аптеките в Италия без рецепта, съдържа забранената съставка. Физиотерапевтът обаче не е използвал ръкавици, докато поддържа формата на Синер и така - според разследването - се е стигнало до наличието на клостебол в допинг пробата на тенисиста.
От ITIA са приели обяснението, че случилото се е неволно. Въпреки това Синер ще изгуби спечелените точки и средства от наградния фонд в Индиън Уелс, където загуби на полуфинал от Карлос Алкарас.
Проблемите на Синер обаче не са толкова спортно-технически, колкото имиджови
Доста негови колеги се усъмниха в обяснението и поставиха под въпрос взетото от ITIA решение, което според тях предпазва една от големите звезди в спорта.
“Различни правила за различни играчи. Не мога да си представя какво чувства в момента всеки друг играч, който е бил наказан заради замърсени вещества”, написа Денис Шаповалов.
“Какво да кажем за играчи, които са наказани за три неявявания и никога не са давали положителна проба”, допълни Лука Пуй, припомняйки случаите с Майкъл Имер и Джексън Бруксби, които бяха наказани със спиране на състезателните права, въпреки аргументите, които имаха, за наличие на забранени вещества в себе си.
Ник Кирьос също изказа мнение, че няма начин Синер неволно да е приел стероида.
“Неволно? Наистина ли вярвате, че физиотерапевтът е сложил крем на рана и заради това (Синер) е дал две положителни проби за стероид?”, попита иронично австралиецът.
Според него, независимо от обстоятелствата, тенисистът трябва да получи двугодишно наказание.
За мнозина най-яркият пример за двоен стандарт е фактът, че световният № 1 не е бил временно отстранен и не се е налагало да чака дълго време, за да докаже невинността си.
“Независимо дали Синер е взел допинг, или не, това не е правилно. Много играчи минават през същото нещо и трябва да чакат с месеци или години, за да докажат, че са невинни. Това не изглежда добре”, споделя британският тенисист Лиам Броуди.
Още по-категоричен в оценката си е Тенис Сандгрен:
“Стероиди чрез масаж? АТР се грижи за тези, които изкарват пари. Добре е за бизнеса. Зле за прозрачността и интегритета.”
Възможно ли е по такъв начин спортист да бъде “допингиран”
Списъкът със забранени вещества в спорта е огромен, така че е невъзможно някой да може да ги запомни. Още повече, че се актуализира всяка година, като от Световната антидопингова агенция изпращат файлове с промените на спортистите.
Разбира се, никой от атлетите няма време да разучава новостите, а и не му е работа. Единствената отговорност, която спортистите имат, е да внимават с какво се хранят, какви медикаменти използват при терапиите си и винаги да се допитват до експерт в областта, когато прибягват до препарати, които нарушават вече установената им рутина.
Проблемът при Синер е свързан точно с това, че въпросната рутина е нарушена.
Забранено вещество би погло да попадне в организма по най-различни начини и без да се направи тест, в който да се симулира случаят със Синер, е невъзможно да има достоверни аргументи както в едната, така и в другата посока.
Обяснението на Дарън Кейхил - треньор на световния № 1
Наставникът даде интервю за ESPN, в което разясни каква е ситуацията:
"Времената не са лесни за нас напоследък, знаейки от месеци колко сериозен проблем е това. През март, по време на Индиън Уелс, Джакомо Арналди - физиотерапевтът на Яник, поряза пръста си със скалпел. Аз не съм бил тогава в стаята, там е бил Роберто Ферара - кондиционният треньор на Синер. Яник също го нямаше, когато това е станало”, сподели Кейхил.
"Когато влязох в стаята, той превръзваше пръста си. Попитах какво е станало и той ми отговори, че е порязал пръста си. Каза, че "всичко е наред". Тогава питах Джакомо дали е слагал нещо на пръста си - някакви кремове или нещо, което да помогне за заздравяването. Той каза, че не е, което в онзи момент беше истината”.
"Случилото се след това е между Роберто Ферара и Джакомо Арналди. Роберто му е предложил спрей, който е често срещан в Италия, никога не съм го чувал преди и не съм го виждал. В този спрей обаче има забранена субстанция. Има и други играчи, които са били тествани позитивно заради този спрей”, каза още треньорът на Яник Синер.
"В рамките на следващата седмица Джакомо е използвал спрея, без ние да знаем. И по някакъв начин, докато е третирал Яник, забраненото вещество е попаднало от пръста му в Яник. След което той е дал позитивен тест”.
Ще има ли развитие по казуса?
Няма отговор на въпроса за двойните стандарти. Веднага беше припомнен и случая с Мариано Тамаро, който бе наказан за 15 месеца, след като баща му използва спрей, съдържащ същата забранена субстанция, за да обработи рана на коляното му.
Всъщност полемиката е не толкова заради самия Синер и неговия екип, колкото заради действията на разследващите органи.
В доклада от независимия трибунал медицинското заключение е, че откритото количество от веществото е толкова малко, че няма как да повлияе на представянето на тенисиста на корта. Въпреки това, световният №1 е с отнети точки от Индиън Уелс и трябва да върне парите от наградния фонд, което противоречи на аргумента, че “не е имал предимство” на корта.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: