Доган изключи Делян Пеевски от партията Снимка: © Пресцентър

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Почетният лидер на ДПС Ахмед Доган е свикал Централното оперативно бюро на партията днес и то е взело решение да изключи Делян Пеевски. Изключени са още сподвижниците му Халил Реджепов Летифов, Искра Димитрова Михайлова-Копарова, Йордан Кирилов Цонев, Хамид Бари Хамид, Станислав Димитров Анастасов, Радослав Сабинов Ревански, Ертен Белгинова Анисова.

Съобщението е от пресцентъра на крилото на Доган в движението.

От ЦОБ се позовават на устава на ДПС. С изключването от партията Пеевски е свален и от поста председател, а останалите споменати - от позициите им в ръководството, от което бяха част. Пак според устава решенията могат да се обжалват - пред Централната контролна комисия на ДПС, уточняват от крилото на Доган

Почти веднага близки до Пеевски издания - като Rodopi24 и ПИК, обявиха, че заседанието не е имало кворум, а решенията са "противоуставни". След това се появи и изявление от името на Пеевски: "Видях, че е имало сбирка на отцепници от ДПС, които са изключени от парламентарната група, а след като се опитаха да откраднат марката ДПС, загубиха и партийното си качество. Това противоуставно действие показва хора, които живеят в паралелния свят на приказките от сараите".

Оперативното ръководство на Движението, свикано от Доган (каквото право той има по устав) е отстранило и 10 областни председатели - Ерджан Ебатин във Варна, Гюнай Далоолу във Велико Търново, Ердинч Хаджиев - Добрич, Тихомир Трифонов - Монтана, Юмер Хамза от Пазарджик, Юксел Расим - Пловдив, Мустафа Мустафов - Сливен, Тунджай Йозтюрк – Стара Загора, Хамди Илязов - Търговище, Мехмед Атаман - Хасково.

Прави впечатление, че повечето от посочените региони, с изключение на Търговище и донякъде Хасково, не са от "традиционните" бастиони на партията, което значи, че в тях местните структури стоят зад Доган и другия председател Двеждет Чакъров.

Мотивите за изключването - "системното нарушение от горепосочените лица на Устава на партията, неизпълнението на решенията на Националната конференция, на колективните органи на партията и на Почетния председател на ДПС". Според съобщението Пеевски и останалите са поставили на риск "не просто единството на партията, а нейното съществуване с идеите и философията на основателя" Доган, които са залегнали в устава и документите на партията ДПС от създаването му.

ЦОБ на ДПС с Ахмед Доган

"Съгласно Устава на ДПС Почетният председател като основател и първи председател на ДПС олицетворява и изразява непреходните ценности и стратегически цели на партията, неговите решения обвързват всички органи и структури на партията, включително за свикване на заседания на ръководните и контролните партийни органи", мотивират се още от ДПС-Доган.

Оттам добавят и снимка на присъствалите физически на заседанието на ЦОБ, което се е провело в Росенец. За да бъде то легитимно, трябва да присъстват 2/3 от 24-имата му членове. Близките на Доган медии твърдят, че там са едва 14 души от нужния кворум. От кръга на Пеевски казват, че не е достатъчно хора за взимане на решения.

Централната контролна комисия, която според устава може да ревизира решения на ЦОБ, се състои от председател Тимур Халилов, който е сред депутатите от крилото на Доган, а членове са Ерхан Чаушев, Метин Сюлейман, Нихат Кабил. Предположенията са, че Доган има мнозинство при този състав, като на страната на Пеевски вероятно би застанал само Кабил, чийто син Танер стана евродепутат и зае позиции в полза на изключения от партийното ръководство председател.

Важно днес

Air France възобнови полетите до Дубай, KLM и други авиокомпании спряха линии към Близкия изток

Германската авиокомпания Lufthansa Group ограничава полети

10:28 - 25.01.2026
Важно днес

След второ убийство от агенти на ICE протестите в Минеаполис не стихват

Случаят разпали нова вълна от демонстрации срещу дейността на ICE

09:24 - 25.01.2026
Важно днес

Осем изпълнители продължават към финала за Евровизия

Равенство в точките изпрати осем участници към финала вместо седем

09:00 - 25.01.2026
Важно днес

Американски гражданин е застрелян на улицата от агенти на ICE в Минеаполис

Видеоклип показва как агентите стрелят 10 пъти по поваления на земята Алекс Прети

04:43 - 25.01.2026
Важно днес

Кой ще представи България на Евровизия? Изборът започва тази вечер

7 от 15 изпълнители ще продължат към втория кръг на конкурса

14:47 - 24.01.2026
Важно днес

Соломон Паси се извини на Цветанка Ризова за поведението си в ефир

От АЕЖ излязоха с остра позиция срещу бившия външен министър и опитът му да спре въпросите на Ризова

14:41 - 24.01.2026
Важно днес

Европа вече не е приоритет в новата стратегия на Пентагона

САЩ определят Русия като „постоянна, но управляема заплаха“ за източните членове на НАТО

13:36 - 24.01.2026
Важно днес

Жена загина, а двете ѝ деца са с опасност за живота след пожар в София

Пожарът е предизвикан от мъж с психични проблеми

12:43 - 24.01.2026