След като обяви въвеждането на задължително изучаване на "добродетели и религии" от 1. клас, Министерството на образованието изглежда е напът да направи крачка назад по повод правото на родителите да извиняват отсъствия на децата си по семейни причини. В момента те имат възможност да правят това за 15 учебни дни годишно. Същото важи и за родителите сс деца в предучилищна възраст.
Те бяха увеличени от 10 на 15 дни през 2024-та, като целта беше родителите да бъдат облекчени да не се редят с часове пред лекарските кабинети, ако детето има леки неразположения.
Темата беше повдигната отново преди дни от синдикат "Образование", а от изказванията на просветния министър Красимир Вълчев изглежда МОН подкрепя 15-те дни по семейни причини да бъдат намалени.
Това предизвика остра реакция от Асоциация "Родители" и Националната педиатрична асоциация, които категорично не са съгласни с подобно отстъпление и поредна промяна в правилата.
Изглежда обаче министърът подкрепя въпросната стъпка назад. По време на блиц контрол в парламента миналата седмица Вълчев, цитиран от "Сега", казва, че 15% от учебното време на учениците се губи. "Защо? Бяха увеличени на 15 дните, в които децата могат да отсъстват с извинение на родителите", казва Вълчев като допълва: "Това е добре от гледна точка на отговорните родители. Но не и от гледна точка на неотговорните родители. Имаме 25% деца, които са с родители, които не са достатъчно отговорни към образованието и не осигуряват ежедневна посещаемост на децата си в клас". По думите му най-често ставало въпрос за "отсъствия от училище с цел туризъм".
Въпросът защо заради 25% "недобросъвестни", може да бъде направена крачка назад, която да затрудни всички родители. Не е ясно и на колко дни МОН обмисля да намали отсъствията, които могат да бъдат извинявани по семейни причини.
По-рано председателят на синдикат "Образование" Юлиян Петров поиска по bTV, въпросните дни да бъдат намалени от 15 на 7, тъй като голяма част от тях "не се ползват по предназначение".
В отговор асоциация "Родители" ,Българската педиатрична асоциация, Националната мрежа за децата, както други организации изразиха категорично несъгласие с предложението на синдиката.
Оттам посочиха, че голяма част от 15-те дни отсъствия се използват при начални симптоми на заболяване - лека температура, кашлица, отпадналост, като в подобни случаи родителите избират да задържат детето у дома за ден-два, без да прибягват незабавно до медицинска помощ, именно с цел да го щадят и да не натоварват излишно здравната система.
"Тази възможност е изключително важна, особено в периоди на сезонни вируси или след боледуване, когато детето все още не е напълно възстановено", казват от асоциацията и предупреждават, че ограничаването на дните би принудило родителите да търсят медицински документи за всяко леко неразположение на детето си, "което не само е ненужно, но и неработещо решение".
Според родителите намаляването на броя на тези дни ще доведе повече излишни посещения при лични лекари само за получаване на медицинска бележка и на практика ще натовари допълнително здравната система, която и без това често работи при ограничени ресурси, особено в пиковите моменти на грипни и вирусни вълни.
Те настояват всяко подобно решение да се взима след широк дебат, защото засяга директно семействата и децата и не може да се дейсва едностранно.
Оттам допълват, че малко повече от година след приемане на решението (за увеличване от 10 на 15 дни отсъствия, бел. ред.) няма никакви основания за съмнения в неговата целесъобразност.
"Няма данни тази мярка да води до драматично повишаване на общия брой уважителни отсъствия, да възпрепятства учебния процес и да влошава усвояването на знания и умения от учениците. Точно обратното: тя беше приета като разумна възможност и малка стъпка в посока укрепване на връзката и доверието между ученици, учители и родители", казват и от Националната мрежа за децата.
"Намираме исканията за отпадането на тази мярка за неоснователни, неаргументирани и изместващи вниманието от по-важни теми като ясно дефиниране на целите на средното образование, промяната в учебните програми, повишаването на качеството на образованието и подкрепата на всички участници в процеса – учителите, директорите, учениците и родителите", се казва още в позицията.
Първокласниците ще учат "Добродетели и религии" и то задължително
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: