Джон Галиано напуска Maison Margiela след 10 години: „Време е за нови мечти“ Снимка: © Getty images

Модният свят бе изненадан от новината, че Джон Галиано, творческият директор на Maison Margiela, напуска след десетилетие начело на емблематичната марка. Дизайнерът обяви решението си чрез емоционален пост в Instagram, който отдава почит на изминалите години и загатва за бъдещи проекти.

„Всеки иска да знае, всеки иска да мечтае. Когато му дойде времето, всичко ще бъде разкрито,“ написа Галиано. „Днес изразявам огромната си благодарност. Продължавам да изкупвам греховете си и никога няма да спра да мечтая.“

Галиано пое ръководството на Margiela през 2014 г., като върна модната си кариера след скандалното му напускане на Dior през 2011 г. след обвинения в антисемитски изказвания. Престоят му в Margiela бе възприет като „път към изкупление“.

Всичко това е разказно в документалния филм High and Low: John Galliano, излязъл по-рано тази година в Amazon Prime.

Под негово ръководство Margiela се издигна до нови висоти – продажбите на отбелязаха ръст от 24% през 2022 г. и 23% през 2023 г.

„Джон превърна Margiela в най-новаторската модна къща в света,“ заяви Ренцо Росо, председател на OTB Group, собственик на марката. „Той обогати естетиката и културата и остави неизличим отпечатък.“

Tabi ShoesПод ръководството на Галиано емблематичните обувки Tabi се превърнаха в култов символ на улиците на Париж, Лондон и Ню Йорк. Творческата му визия и отдаденост към детайлите създадоха изцяло нова идентичност за марката.

Спекулациите около бъдещите проекти на Галиано вече набират скорост, но дизайнерът остава дискретен. „Благодарност към модното ми семейство за този животоспасяващ творчески момент,“ добави той.

Едно евентуално преминаване към големите модни групи като LVMH или Kering би било значителна промяна за него, тъй като през годините той остана верен на по-бавния и спокоен подход към модата, далеч от доминирания от сензации и масови колекции пазар. Margiela често представяше колекциите си в съответствие с личния график на Галиано, вместо да следва изтощителния моден календар.

Междувременно се спекулира и за новия творчески директор на Margiela. В интервю за Vogue Business, председателят на OTB Ренцо Росо сравни работата на Глен Мартенс в Diesel с тази на Галиано: „Глен е кутюрист, не просто дизайнер. Както Джон Галиано, кутюристите имат различен начин на мислене. Всяко парче разказва история.“


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Четири мача, 16 допуснати гола. България падна с 0:4 от Испания

България има три вкарани гола досега, два от които в собствената врата

23:23 - 14.10.2025
Важно днес

Делян Пеевски поиска ДПС да влезе официално в нов кабинет "Желязков"

"Съгласен съм, че има нужда от преформатиране на управлението. С ясна отговорност на всеки един от участващите политически субекти"

18:54 - 14.10.2025
Политика

Благомир Коцев: В България политическите репресии отново рискуват да се превърнат в инструмент за управление

Коцев призова Европа да не отмества поглед от случващото се в България.

18:51 - 14.10.2025
Политика

Росен Желязков отмени заседание на кабинета след реч на Борисов

В съобщението от правителствената пресслужба не се посочват причини

18:11 - 14.10.2025
Важно днес

Борисов нареди на Желязков да "преформатира" кабинета, иска оставката на Наталия Киселова

Лидерът на ГЕРБ се ядоса на коалиционните партньори заради изборите в Пазарджик

17:11 - 14.10.2025
Политика

ПП-ДБ иска обяснения от председателя на ДАНС заради "тайния свидетел" по делото "Коцев"

Коалицията настоява да получи обяснение за това какво са били обстоятелствата по налагането и последващата отмяна на десетгодишната забрана за влизане в България спрямо Олег Невзоров и Джони Читадзе.

17:09 - 14.10.2025
Важно днес

Радев наложи вето на промените в Закона за ДАНС, с който властта му отне правомощия

Парламентът взе назначенията в разузнаването и агенцията за подслушване от Румен Радев

15:33 - 14.10.2025
Важно днес

МВР разследва кой е укрил кокаин в полицейско управление в Благоевград

Засега няма информация дали в случая са замесени полицейски служители

15:02 - 14.10.2025