Една легенда на 80. ЦСКА подари доживотна пенсия на Димитър Пенев Снимка: © ЦСКА

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Ръководството на ЦСКА подари на Димитър Пенев доживотна пенсия. Клубът организира празник в чест на една от най-големите си легенди по повод 80-годишния юбилей на бившия треньор и играч на "червените". Събитието се проведе във Военния клуб в София.

"Спортната кариера ми е тръгнала, когато още бабите, дядовците, лелите казваха, че ЦСКА винаги е първи. Бях в Локомотив, послушах ги. Да пожелаем успех на нашия клуб ЦСКА, на отбора, на състезателите. Желая на всички здраве", каза Пенев.

Сред футболните легенди на събитието бяха Любослав Пенев, Методи Томанов, Радослав Здравков, Пламен Марков, Тодор Янчев, Петър Витанов - Патрика, Красимир Чомаков, Ивайло Йорданов, Бончо Генчев, Методи Деянов, Георги Георгиев - Гецата, Ангел Червенков, Иво Тренчев, Сашо Борисов, Христо Марашлиев и други.

Христо Стоичков не успя да присъства, но направи специално виде обръщение. След това думата взе генерал Явор Матеев, който връчи специален плакет на Димитър Пенев от името на Министерството на отбраната.

Като футболист Димитър Пенев записва общо 364 мача и отбелязва 25 гола в родната "А" група.

За 15 години печели общо 13 трофея и два пъти е обявен за футболист №1 на България.

Оставя трайна следа и в националния отбор. Носи националната фланелка цели 90 пъти в продължение на 13 години, като дебютира едва 18-годишен в контрола срещу Югославия през март 1964 г. Нататък той става част от едно от най-талантливите ни поколения национали, което играе на три поредни Мондиала - в Англия през 1966 г., в Мексико през 1970 г. и в Западна Германия през 1974 г.

В треньорската му кариера най-големият успех идва като селекционер на националния отбор. Той застава начело на "трикольорите" през 1991 г. и ги води в следващите пет години, правейки на пръв поглед невъзможното - бронзови медали от Мондиал`94 в САЩ и дебютно участие на Европейски футболни финали през 1996 г.

Избран е за треньор №1 на XX век.

Важно днес

България се превръща в Орбанова Унгария - реакциите след заявката на Румен Радев да наложи вето на санкциите срещу Русия

"Демократична България" призова за преразглеждане на позицията

10:44 - 19.06.2026
Важно днес

Джей Ди Ванс отмени пътуването до Швейцария за преговорите с Иран

От Белия дом говорят за "логистични" проблеми, докато Израел и Хизбулла си разменят удари

09:52 - 19.06.2026
Живот

България е №1 в ЕС по златни медали на глава от населението

Vivacom продължава своята подкрепа към Сдружението на олимпийските отбори по природни науки и през 2028 г. с дарение от 30 000 евро

09:45 - 19.06.2026
Важно днес

Анди Бърнам спечели изборите, които проправят пътя му към поста на Киър Стармър

Новата му битка вече е за "Даунинг стрийт" 10

08:28 - 19.06.2026
Важно днес

ТВ водеща подаде оставка след фалшива новина за смъртта на бащата на Меси

Флоренсия Пеня се извини на семейството на Меси и слезе от ефир

08:04 - 19.06.2026
Важно днес

Над 100 000 ученици от 7 и 10 клас са на изпит по математика

Вторият изпит от националното външно оценяване започва

07:29 - 19.06.2026
Спорт

Швейцария разби Босна и Херцеговина. Чехия игра в исторически мач

Става все по-интересно на Мондиал 2026

00:28 - 19.06.2026
Важно днес

Демерджиев определи като "медал" сигнала на Пеевски срещу него

Делян Пеевски е подал сигнал до прокуратурата срещу вътрешния министър

20:34 - 18.06.2026