Еврокомисията обяви днес ново финансиране в размер на 85 милиона евро по линия на инструмента за управление на границите и за визите за периода 2021—2027 г.
Средствата ще бъдат насочени за подобряване на охраната по външните граници на ЕС, като България и Румъния ще могат да кандидатстват за допълнително финансиране за съществуващите системи за гранично наблюдение, за покупка на превозни средства и др.
С днешното решение започва подготовката за прилагане на новите европейски правила за миграцията. То отчита предстоящото на 31 март влизане на България и Румъния в Шенген по въздух и по море.
ЕК предлага действия за по-нататъшно укрепване на сътрудничеството между държавите членки, например в областта на полицейското сътрудничество, с цел справяне със свързаните трансгранични предизвикателства.
Комисията ще отчита изпълнението на поставените цели заедно с "Фронтекс", Агенцията на ЕС за убежището и Европол.
Решението България и Румъния да влязат в Шенген по въздух и море стана възможно, след като отпадна и последната пречка - а именно Австрия се съгласи да бъдат премахнати вътрешните граници за двете страни. На този етап обаче Виена не е съгласна това да стане и за сухопътните.
България поема ангажимент да работи съвместно с Австрия и Румъния за ограничаване на вторичните движения в изпълнение на европейското законодателство.
Това включва, както и досега, и стриктно прилагане на Регламента Дъблин и приемане обратно на лица, регистрирани като търсещи международна закрила в България и за които България е отговорна, уточняват от Министерския съвет.
Това задължение по Регламента Дъблин се прилага пряко във всяка държава членка от 2013 година насам и е свързано с правилото за отговорността на държавата на първо влизане в ЕС.