Екипажът на отвлечения Galaxy leader е получил разрешение за "ограничени контакти" с близките си Снимка: © Marinetraffic.com

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Членовете на екипажа на отвлечения товарен кораб Galaxy Leader, сред които са и двама българи, са получили разрешение за "ограничени контакти" с техните семейства.

Това съобщават от компанията собственик на плавателния съд, която е регистрирана на британския остров Ман.

Корабът беше отвлечен на 19 ноември в Червено море от йеменските бунтовници – хути. Оттогава плавателният съд е на пристанището Худейда.

Капитанът на кораба и първият помощник-капитан са българи. 25-членният екипаж включва още моряци от Украйна, Филипините, Мексико и Румъния.

"Безопасността и благосъстоянието на членовете на екипажа остават важен приоритет както за собствениците, така и за мениджърите (на нашата компания). Ограничените контакти, които са разрешени на членове на екипажа с техните семейства, навеждат на мисълта, че с моряците се отнасят толкова добре, колкото може да се очаква при тези обстоятелства", казват в изявление от Galaxy Maritime, компанията собственик на търговския кораб, предава агенция „Ройтерс“..

Плавателният съд е под флага на Бахамските острови и е нает от японската компания Nippon Yusen.

Екипажът е бил на плаване с автомобиловоза от около месец и половина.

Корабът е тръгнал от Истанбул, а целта му е била Индия. След като пресича Средиземно море и преминава през Суецкия канал, той е атакуван в Червено море от бунтовниците. Нападателите са превзели кораба, след като са се спуснали на палубата от хеликоптер.

"Задържаните 25 членове на екипажа нямат никаква връзка със сегашната ситуация в региона", подчерта компанията собственик на отвлечения кораб. Според нея "нищо не може да се постигне с по-нататъшното им задържане".

Хутите извършиха няколко атаки срещу съдове в Червено море след избухването на конфликта между Израел и "Хамас" преди близо два месеца. Дейстията на бунтовниците са в знак на подкрепа за палестинското ислямистко движение, което жестоко нападна еврейската държава на 7 октомври.

Тогава бойци на признатата от ЕС и САЩ за терористична групировка "Хамас" нахлуха в Израел и убиха поне 1200 души, други 240 бяха отвлечени. В отговор Израел предприе ответни удари в населената предимно с палестинци ивица Газа, която се управлява от "Хамас". След временно прекратяване на огъня бяха освободени 105 от заложниците на "Хамас" - жени и деца. В замяна Израел освободи стотици палестински затворници, осъдени за различни престъпления.

Подкрепяните от Иран йеменски бунтовници отправиха редица искания, свързани с войната в ивицата Газа, като условие, за да освободят Galaxy Leader.

На 26 ноември хутите похитиха още един кораб с българи на борда. Ден по-късно американският флот освободи танкера Central Park.

САЩ, Япония и Бахамските острови призоваха на среща на Международната морска организация за безусловното освобождаване на втория кораб с двама българи в екипажа.

Важно днес

Кораб на Frontex потъна край Гърция

На борда е бил и посланикът на Естония в страната

08:15 - 17.03.2026
Важно днес

Посолството на САЩ в Ирак е ударено от дрон, европейските лидери призовават за деескалация на напрежението в Ливан

Израел предупреди жителите на село в Ливан да се евакуират

07:32 - 17.03.2026
Живот

Шон Пен избра Киев пред червения килим в Ел Ей и не взе лично третия си "Оскар"

Актьорът получи статуетка за най-добра поддържаща роля в One Battle After Another

20:55 - 16.03.2026
Важно днес

Срещу лекаря, поставил хиалурон на млада жена, която почина, е имало и други сигнали

Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ започва проверка по случая

20:21 - 16.03.2026
Важно днес

Дечев е сменил Захари Васков начело на ГДНП заради теч на информация

Нито един от разследващите Петрохан и Околчица не е бил сменян

18:30 - 16.03.2026
Живот

Песните на Motörhead, с които да си спомним за Фил Кембъл

Китаристът на Леми Килмистър си отиде на 64 години

17:55 - 16.03.2026
Важно днес

Прострелян мъж е открит мъртъв в автомобил в центъра на Бургас

Според първоначалната версия причината за смъртта е самопрострелване

16:52 - 16.03.2026
Култура

Театър „Хенд“ в Пловдив направи представленията си достъпни за хора с увреждания

"Театър за всички" създава пространство, в което различни хора започват да се срещат и да създават общо преживяване

16:42 - 16.03.2026
Важно днес

Европа отказва да се включи в охраната на Ормузкия проток въпреки заплахите на Тръмп

Страните не желаят да се включват в никакви военни действия, свързани с конфликта в Иран

16:30 - 16.03.2026