Експертни съвети към Кацаров: Определени тестове за антитела могат да позволят зелен сертификат

Определени тестове за антитела могат да се приемат като доказателство на имунна защита срещу Covid-19. Това написаха експертните съвети по „Вирусология“, „Клинична имунология“ и „Клинична лаборатория“ в становище, изпратено до здравния министър Стойчо Кацаров. Във вторник той разреши издаване на зелен сертификат и на хора с антитела, които не са ваксинирани и не могат да докажат по друг начин, че са преболедували коронавируса.

Мнението на експертите беше поискано преди няколко дни – в контекста на въпроса могат ли преболедували коронавируса, които не са били регистрирани в системата с положителен PCR или антигенен тест, да получат зелен Covid-сертификат, ако докажат наличие на антитела.

Темата е обект на дискусии още от края на октомври, когато Кацаров въведе задължителен сертификат за достъп до обществени обекти. Самият той изрази мнение, че антителата не са достатъчни, за да докажат защита срещу коронавирусна инфекция, така както го прави документът за ваксинация и за преболедуване, доказано с PCR или антигенен тест. Министърът се позова на последните препоръки на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC).

На 8 ноември здравното министерство публикува новите становища на експертите и по-късно обяви решението, че ще допусне зелен сертификат за хората с антитела, важащ единствено в България (от 11 ноември).

Според доклада на експертния съвет по „Вирусология“ вече има разработени търговски тестове (cPass), които могат да установят дали човек има достатъчно количество неутрализиращи антитела. Те са тези, които предпазват от инфекцията, но са смесени с така наречените антитела-свидетели, показващи само наличие на контакт с вируса. Затова е трудно да се установи границата между двата типа, както обяснява акад. д-р Богдан Петрунов - почетен член на Българската асоциация по клинична имунология.

Неутрализиращите антитела, които са насочени към спайк протеина (S) и най-вече към рецептор свързващия участък (RBD), осигуряват защита от заболяване. Засега не е известен минималният защитен титър на неутрализиращите антитела, предпазващ от заболяване от SARS-CoV-2, отчитат експертите в становището до МЗ. „За да има реална протективна стойност, е необходима над 50% инхибиция като индикатор за умерена вирусна неутрализация“.

Във всеки търговски тест за антитела са указани референтните граници на стойностите на изследванията. Специфичността на тестовете трябва да бъде над 90%. При липса на достатъчна чувствителност и специфичност на теста са възможни фалшиво отрицателни и фалшиво положителни резултати.

След прекарана инфекция със SARS-CoV-2 специфичните антитела се запазват в серума поне 6 месеца, отчитат експертите. Затова при проведено изследване за антитела, показало положителен резултат, трябва да се извърши и повторно тестване след 3 месеца.

„Двете изследвания трябва да се извършат с един и същи тест, за да могат да се сравнят резултатите. Ако не се установи значителен спад в нивата на антителата, трябва да се проведе следващо изследване след около 3 месеца. При липса на антитела при второто изследване е необходимо лицето да се ваксинира“, пише в становището на експертите.

Според експертния съвет по „Клинична имунология“ има два типа тестове, с които изследването на специфични антитела от клас IgG може да служи като „маркер за защита“ срещу Covid-19.

Става въпрос за тестове, оторизирани от американския регулатор FDA. Първият определя количеството антитела срещу RBD на вируса. За да се установи защита срещу Covid, е нужно те да са над 10 пъти от горната референтна граница, отразена в резултата от изследването. Вторият тип (ELISA) трябва да измери над 60% инхибиция.

„Интерферон-гама базираните тестове за определяне на клетъчен имунитет срещу коронавируса също могат да дадат информация за протекция“, казват от експертния съвет.

Те също посочват, че изследванията следва да се подновяват на 90 дни в случай на използването им като документ за имунна протекция срещу коронавирусна инфекция.

По-голяма част от експертите са на мнение, че антителата не трябва да бъдат доказателство за защита от Covid-19 и не трябва да позволяват издаване на зелен сертификат, каквато е практиката в цяла Европа.

Проф. Георги Момеков от Катедрата по фармакология, фармакотерапия и токсикология в МУ – София заяви пред Нова ТВ, че тестовете за антитела могат да се фалшифицират много по-лесно от другите изследвания.

Според последните препоръки на ECDC позитивният резултат от тестовете за антитела може да е свидетелство за минала инфекция, но не предоставя индикация за периода на заболяването и не може да изключи вероятността тази инфекция да протича и в момента.

Макар че тестовете за антитела дават определени свидетелства за имунна реакция, не е ясно дали нивата на антитела предоставят достатъчна защита и за какъв период тя би издържала. Все още не е ясно дали антителата, засичани от комерсиалните тестове, които се ползват в момента, могат да предпазят от инфекция при новопоявяващите се варианти на SARS-CoV-2, отчитат от Европейския център за контрол и превенция на заболяванията.

Има множество видове тестове за антитела, а сравнението между резултатите им е изключитлено трудно поради разнообразието и липсата на стандартизация. Тестове, които таргетират шиповия протеин, не могат да направят разлика между хора, които са преболедували, и хора, които са получили поне една доза от ваксините, казват от ECDC.



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

От Джордж Сорос до Тръмп. Кой е Скот Бесент - новият финансов министър на САЩ

Той участва в "Черната сряда" от 1992 г. и е помагал на Демократите

17:07 - 24.11.2024
Важно днес

Севернокорейски ракети със западни части - с тях Русия удря Украйна

Компонентите са произведени в САЩ, Нидерландия и Великобритания

17:05 - 24.11.2024
Важно днес

Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата

Граничният полицай е трябвало да охранява избирателна секция номер 121 във Фратещи

15:50 - 24.11.2024
Важно днес

Почина големият режисьор Николай Георгиев

Георгиев е смятан за една от най-ярките фигури в театралното изкуство в България

14:45 - 24.11.2024
Важно днес

И Франция позволи на Украйна да използва нейни ракети срещу Русия

Ракетите „Scalp“ са подобни на британските „Storm Shadow“, каквито Украйна вече изстреля към врага

13:12 - 24.11.2024
Спорт

Макс Верстапен стана четирикратен световен шампион във Формула 1

С четирите си световни титли Макс Верстапен вече е част от елитната група на Формула 1, където са легенди като Ален Прост и Себастиан Фетел

12:44 - 24.11.2024
Важно днес

Кирил Петков: Толкова ли е непреодолимо за ГЕРБ да се откаже от Пеевски

В събота от ПП-ДБ съобщиха, че приемат поканата за разговори, изпратена от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов в петък

11:41 - 24.11.2024