Саботажите срещу български оръжейни заводи, които изнасят боеприпаси за Украйна, стигнаха до Financial Times.
Британската медия публикува подробна статия, която прави хронология на съмнителните експлозии и пожари в обекти от военната индустрия в България, а най-засегнатият от тях Емилиян Гебрев директно обвинява прокуратурата и службите за сигурност за бездействието им срещу руската агентура.
"Прокуратурата и старото ръководство на ДАНС бяха замесени в систематично и масово прикриване на саботажите на руски агенти, включително взривовете в наши складове и опита за отравяне с новичок", казва той пред FT.
Гебрев беше отровен през 2015 г. с органофосфатен невропаралитичен агент, сходен с веществото, употребено при опита за убийство на Сергей Скрипал във Великобритания. Гебрев изпада в кома за няколко седмици, но се възстановява. Няколко месеца по-късно обаче отново е откаран в болница след проява на нови симптоми на отравяне.
Гебрев настоява съюзниците от НАТО да обърнат внимание на заплахите срещу сигурността от руската агентура в България - доколкото българските служби не могат или не искат да се справят.
Прокуратурата уж идентифицира трима агенти на руското ГРУ и ги обвини в опит за убийство, но разследването блокира още преди три години заради липса на нови доказателства и отказ на Русия да сътрудничи по делото.
Говорителят на прокуратурата Веселин Иванов е цитиран от FT да отрича "категорично", че в прокуратурата са инфилтрирани проруски агенти и твърди, че новото ръководство е ангажирано с реформата на институцията (б.р. Иванов беше в пресслужбата на прокуратурата и в мандата на Иван Гешев).
Според него нямало как атентаторите срещу Гебрев да бъдат изправени пред съд, тъй като Русия не екстрадира свои граждани.
- В понеделник, часове след публикацията във Financial Times, прокуратурата обяви, че преди месец е поискала Русия да предаде тримата агенти, както и че е обвинила задочно още шестима руски разузнавачи.
- Това било първото искане за екстрадиция на руснаците, заподозрени за опита за убийство на Гебрев, въпреки че бяха осветени още през 2020.
Колко е важна оръжейната индустрия в България:
- износът се е увеличил с над 1 млрд. евро през 2022 г. в сравнение с предходната година;
- "голяма част от това се дължи на производството на боеприпаси", казва министърът на отбраната Тодор Тагарев пред FT;
- около 40% от всички патрони и снаряди, използвани от Украйна, са произведени в България;
- приносът на България е още по-голям, когато се вземат предвид и доставките до западни държави за запълване на техните запаси след снабдяването на Украйна с военна помощ;
- около 5% от БВП се дължи на оръжейни сделки, а най-големите от тях са на частни фирми като "Емко" и "Арсенал".
Компаниите се опитват да разширят производството си към изделия по натовски стандарт, но се сблъскват с проблеми при лицензирането заради нежеланието на западните компании да пренасят производството си в държава - "бивш съюзник на Русия".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: