Европейският парламент връчи най-високата награда на ЕС за дейност в областта на правата на човека посмъртно на Махса Амини. Нейната смърт в ирански арест предизвика масови протести в Иран миналата година.
Техеран не позволи на семейството ѝ да присъства на официалната церемония в Страсбург. Паспортите на майката, бащата и брата на Амини бяха конфискувани и на тях им беше забранено да летят.
"Те са под забрана за пътуване, наложена от иранския режим. Отношението към тях е още един пример за това, с което се сблъсква иранският народ всеки ден", заяви председателят на ЕП Роберта Мецола.
22-годишната Амини почина през септември 2022 г., три дни след като беше арестувана от иранската нравствена полиция заради това, че не е носила правилна забрадката си. Властите твърдят, че тя е получила сърдечен удар, но близките на Амини казват, че е била пребита от полицията и е починала в резултат на нараняванията си.
В реч, прочетена от адвоката на семейството, майката на Амини казва, че името на дъщеря ѝ "се е превърнало в таен код за свобода и е разпространило мечтата за свобода от родното ѝ място - Кюрдистан, до цял Иран, Близкия изток и света".
С наградата "Сахаров" се отличава и по-широкото движение "Жена, живот, свобода", водено от жените в Иран. Представители на движението бяха на тържествената церемония в парламента в Страсбург, за да получат приза.
"Тазгодишната награда "Сахаров" е знак на почит към всички смели и непокорни жени, мъже и млади хора в Иран, които въпреки нарастващия натиск продължават да настояват за промяна", каза Мецола в своята реч пред евродепутатите.
Congratulations to the 2023 winners of the #SakharovPrize for Freedom of Thought.
— Roberta Metsola (@EP_President) December 12, 2023
These women, with so many others, started a revolution.
Despite increasing pressure, they continue to fight for equality, dignity & freedom in Iran.
You are the future of Iran.
We are with you. pic.twitter.com/FX6IrJwjDd
Смъртта на Амини предизвика протести, които се разпространиха в цялата страна и бързо прераснаха в призиви за сваляне на иранската ислямска теокрация, която управлява страната вече четири десетилетия.
Властите обаче реагираха с жестоки репресии, при които бяха убити над 500 души, а други над 22 хил. бяха задържани. Демонстрациите до голяма степен затихнаха в началото на тази година, но все още има широко разпространени признаци на недоволство сред иранците.
В продължение на няколко месеца в Техеран и други градове можеха да се видят жени, които открито демонстрират забраната за носене на забрадка, което предизвика нови репресии през лятото.
През януари 2023 г. евродепутатите поискаха допълнителни санкции срещу Иран и добавянето на Ислямската революционна гвардия към списъка на ЕС с терористични организации.
Наградата "Сахаров" е най-високото отличие, присъждано от ЕС за дейност в областта на правата на човека. Тя е жест на признание за лица, групи и организации, които имат изключителен принос за защитата на свободата на мисълта. Връчва се от 1988 г. насам и носи името на големия съветски физик и политически дисидент Андрей Сахаров.