Ердоган ще обяви посланиците на Германия, САЩ и още 9 държави за "персона нон грата" Снимка: © Getty Images

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган е наредил обявяването на 10 посланици на западни държави за "персона нон грата".

В този списък попадат дипломатическите представители на САЩ, Германия, Канада, Франция, Дания, Нидерландия, Норвегия, Швеция, Финландия и Нова Зеландия.

Причината за рязкото влошаване на отношенията е общата декларация на посланиците, подписана на 18 октомври, с призив за освобождаването на затворника Осман Кавала.

Кавала е лишен от свобода още от 2017 г. по обвинение в това, че е финансирал протестите срещу Ердоган през 2013 г. и че е замесен в опита за преврат срещу него през 2016 г.

64-годишният бизнесмен и издател е финансирал множество граждански организации още от 90-те години насам. Той е сред основателите на филиала на "Отворено общество" в Турция - част от международната мрежа, създадена от Джордж Сорос. Фондацията вече не функционира в Турция.

През 2017 г. Кавала е задържан на летището в Истанбул и е вкаран в затвора Силиври. Първоначално е подведен под отговорност в опит за преврат срещу конституционния ред, като прокуратурата няколко пъти сменя обвинението си срещу него, за да го държи в затвора.

Намерението на Ердоган да изгони посланиците беше обявено само седмица след последната му среща с Ангела Меркел в Истанбул.

Все още не е ясно кога тази санкция ще влезе в сила, но по думите му това трябва да стане "възможно най-бързо".


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

"Продължаваме промяната" отказа подкрепа за оставката на Наталия Киселова

Смяната ѝ поиска "Демократична България"

09:08 - 09.05.2025
Спорт

Три английски отбора на финали в Европа

Със сигурност ще има шампион от Острова

08:41 - 09.05.2025
Важно днес

Трети ремонт на магистрала "Тракия" ще затруднява движението към морето

Новата "тапа" ще е край Пловдив

08:39 - 09.05.2025
Важно днес

Какво знаем за папа Лъв XIV

Роденият в Чикаго Робърт Франциск Превост е смятан за реформатор, последовател на папа Франциск

08:07 - 09.05.2025
Важно днес

Тръмп призова за 30-дневно примирие в Украйна и заплаши с нови санкции

Володимир Зеленски потвърди, че Украйна е готова на примирие "още днес"

07:28 - 09.05.2025
Политика

Тръмп и Стармър се споразумяха: САЩ премахват част от митата за Великобритания

Тръмп разхлабва митата в първото търговско споразумение с чужда страна

19:39 - 08.05.2025
Важно днес

Съдът отново пуска Васил Божков да пътува в чужбина, за да се лекува

Не е ясно кога и къде точно ще пътува Божков

19:15 - 08.05.2025
Важно днес

За първи път американец е начело на Католическата църква. Конклавът избра папа Лъв XIV

В първото си обръщение към католическия свят папа Лъв XIV призова за мир

19:14 - 08.05.2025