В петък страните от Европейския съюз постигнаха споразумение по важни правила, които регулират използването на изкуствен интелект (ИИ).
Комисарят на ЕС по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон го нарече "историческо" споразумение.
Така ЕС се приближава към превръщането си в първата голяма световна сила, която приема закони, регулиращи ИИ.
Споразумението в петък между държавите от ЕС и членовете на Европейския парламент беше постигнато след близо 15-часови преговори.
Двете страни ще уточнят подробностите през следващите дни, което може да промени окончателния вид на законодателството.
Споразумението изисква основополагащите модели като ChatGPT и системите за изкуствен интелект с общо предназначение (GPAI), да отговарят на задълженията за прозрачност, преди да бъдат пуснати на пазара, предава агенция Ройтерс.
Те включват изготвяне на техническа документация, спазване на законодателството на ЕС в областта на авторското право и разпространяване на подробни резюмета за съдържанието, използвано за обучение.
Моделите на фондации с голямо въздействие ще трябва да оценяват и намаляват системните рискове, да докладват на Европейската комисия за сериозни инциденти, да гарантират киберсигурността и да отчитат енергийната си ефективност.
Правителствата могат да използват биометрично наблюдение в реално време на обществени места.
Това ще се случва само в случаите на жертви на определени престъпления, предотвратяване на реални, настоящи или предвидими заплахи - например терористични атаки, и претърсване на лица, заподозрени в най-тежките престъпления.
Споразумението забранява когнитивно-поведенческата манипулация, нецеленасоченото извличане на изображения на лица от интернет или записи от видеонаблюдение и социално оценяване с цел извеждане на политически, религиозни, философски убеждения, сексуална ориентация и раса.
"Европа се позиционира като пионер, разбирайки значението на ролята си на световен законодател. Вярвам, че това е исторически ден", заяви на пресконференция европейският комисар Тиери Бретон.
Historic!
— Thierry Breton (@ThierryBreton) December 8, 2023
The EU becomes the very first continent to set clear rules for the use of AI 🇪🇺
The #AIAct is much more than a rulebook — it's a launchpad for EU startups and researchers to lead the global AI race.
The best is yet to come! 👍 pic.twitter.com/W9rths31MU
Освен това системите за ИИ трябва да бъдат категоризирани в различни рискови групи. Колкото по-високи са потенциалните рискове на дадено приложение, толкова по-високи трябва да са изискванията. Особено рисковите приложения на ИИ биха могли да бъдат и забранени.
Потребителите ще имат право да подават жалби и да получават смислени обяснения, а глобите за нарушения ще варират от 7,5 млн. евро или 1,5% от оборота до 35 млн. евро или 7% от световния оборот.
Бизнес групата DigitalEurope разкритикува новите правилата, като ги нарече още една тежест за компаниите, която се прибавя към други неотдавнашни законодателни актове.
"Имаме сделка, но на каква цена? Напълно подкрепяхме подход, основан на риска, основан на употребите на ИИ, а не на самата технология, но опитът в последния момент да се регулират моделите на основата на ИИ обърна това наопаки", заяви нейният генерален директор Сесилия Бонефелд-Дал.
Европейската група за защита на правата на неприкосновеност на личния живот в областта на цифровите технологии също изрази недоволството си.
"Трудно е да бъдем развълнувани от закон, който за първи път в ЕС предприе стъпки за легализиране на публичното разпознаване на лица на живо в целия блок", заяви старши политическият съветник на групата Ела Якубовска.
Очаква се законодателството да влезе в сила в началото на следващата година, след като се ратифицира официално.
Правителствата по света се опитват да намерят баланс между предимствата на технологията, която може да води разговори, подобни на човешките, да отговаря на въпроси и да пише компютърен код, и необходимостта от въвеждане на предпазни мерки.
Амбициозните правила на Европа за изкуствения интелект идват в момент, когато компании като OpenAI, в която Microsoft е инвеститор, продължават да откриват нови приложения на своята технология, предизвиквайки както възхвала, така и страхове.
Собственикът на Google също пусна в четвъртък нов модел на изкуствен интелект, Gemini, който ще се конкурира с OpenAI.
Google пусна Gemini - най-мощния си AI-модел и конкурент на OpenAI