Евродепутати, представители на ЕС и на държавите членки, както и млади хора, родени през май 2004 г., отбелязват 20 години от най-голямото разширяване на ЕС в цялата му история.
На 1 май 2004 г. Кипър, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Малта, Полша, Словакия и Словения се присъединяват към Блока, предизвиквайки празненства в цяла Европа.
Договорът за присъединяване от 2003 г. е подписан на 16 април 2003 г. в Атина между тогавашните членове на ЕС и десетте нови държави. С текста се изменят и основните договори на ЕС, включително гласуването с квалифицирано мнозинство в Съвета на Европейския съюз. Договорът влиза в сила на 1 май 2004 г.
Следват дни на национални празненства. Тогавашният президент на Европейската комисия Романо Проди взима участие в тържествата на италианско-словенската граница в разделения град Нова Горица, докато на германско-полската граница се издига знамето на ЕС и се пее "Одата на радостта".
В Будапеща три моста на река Дунав са затворени за партита, в Берлин районът около Бранденбургската врата е отцепен за двудневен уличен фестивал. Гражданите на Малта се радват на най-голямото шоу с фойерверки, организирано някога в страната, пише тогава Deutsche welle.
Нощното небе над ирландската столица Дъблин, която през първото шестмесечие на 2004 г. е ротационен председател на Съвета на ЕС, е озарено от това, което по-късно ще бъде обявено за "най-голямото онлайн произведение на изкуството в света".
"Пет десетилетия след началото на нашия велик проект за европейска интеграция разделенията от времето на Студената война изчезнаха - веднъж завинаги", казва тогава пред репортери Проди.
Проди взе участие и на тържественото заседание на Европейския парламен по-рано днес, заедно с настоящия председател на ЕК Урсула фон дер Лайен, председателя на ЕП Роберта Мецола и представители на десетте държави, които се присъединиха към ЕС преди 20 години.
"Историческото разширяване през 2004 г. постави началото на нова ера. То е изградено върху обещанието, че всички европейци могат да бъдат господари на собствената си съдба. Заедно с вашата изобретателност Европа ви направи по-силни. Но и вие също направихте Европа много по-силна", обърна се фон дер Лайен към представителите на десетте страни.
The historic 2004 enlargement was the birth of a new era.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) April 24, 2024
Built on the promise that all Europeans can be masters of their own destiny.
Together with your ingenuity, Europe has made you stronger.
And you have made Europe so much stronger, too ↓ https://t.co/z4sAEhLt6r
В речта си, която завърши с призива "Да живее Европа", председателят на ЕК подчерта съществената роля на присъединилите се през 2004 г. държави в борбата на Украйна срещу руската агресия.
"Путин смяташе, че Европа няма да помогне на Европа, но сбърка. Той смяташе, че Конгресът на САЩ няма да гласува за отпускане на нова помощ на Украйна, но сбърка", каза Фон дер Лайен.
Участие взе и бившият председател на ЕП Пат Кокс, който в изявлението си изтъкна, че разширяването е белязало "пътя от съветското господство до правото на всяка страна да решава сама за себе си".
"Позволете ми да изразя своето съжаление, че Обединеното кралство реши да напусне нашия Съюз. Но това решение показа какво представляваме, а именно - Съюз на суверенни народи, свободни да се присъединят и свободни да си тръгнат", каза в своята реч Кокс, с която предизвика бурни аплодисменти.
Той припомни, че на европесйкото знаме е изобразен кръг, който олицетворява хармонията.
"Но този кръг е отворен, а не затворен. И той трябва да остане отворен за всички европейски държави, които споделят ценностите ни и желаят да станат част от нашето семейство".
По време на церемонията гостите отговаряха на въпроси на млади хора, родени на 1 май 2004 г. или около тази дата, от приетите тогава страни членки, които са поканени да присъстват на заседанието.