Постоянните представители на държавите членки в ЕС приеха още санкции срещу руски лидери, олигарси и членовете на техните семейства заради военната агресия срещу Украйна.
Днес се проведе заседанието на КОПЕРЕР II – група, включваща посланиците на всички 27 страни от ЕС. След него Френското ротационно председателство на Съвета на ЕС обяви, че списъкът с настоящите санкции ще бъде разширен още повече. Формално те подлежат на процедура по особрение от Съвета, след което ще бъдат издадени в Официалния вестник на ЕС.
В новите санкции са включени 14 олигарси и известни имена в руския бизнес в металургичния, аграрния, фармацевтичния, телекомуникационния и дигиталния сектор, както и членовете на техните семейства.
Това са:
- Дмитрий Пумпянский - директор на Тръбната металургична компания,
- Александър Винкоуров - президент на инвестиционната компания Marathon Group
- Андрей Мелниченко - бенефициар на "Еврохим"
- Дмитрий Мазепин и синът му Никита Мазепин - бащата е собственик на "Уралхим", а синът му доскоро беше състезател във Формула 1
- Михаил Осеевский - президент на "Ростелеком"
- Михаил Полубояринов - директор на "Аерофлот"
- Сергей Куликов - директор на "Роснано".
- Вадим Мошкович - директор на "Русагро"
- Владимир Кириенко - син на зам.-началника на администрацията на Путин Сергей Кириенко
- Андрей Гуриев - "Фосагро"
- Дмитрий Конов - председател на УС на "Сибур Холдинг".
В списъка също така попадат 146 руски сенатори, които са ратифицирали решението на правителството за договора за приятелство и взаимопомощ с Донецка и Луганска народна република.
Според новите санкции ще се затегне контролът върху преводите на криптовалута. Разширява се и списъкът с технологии и стоки, които не могат да се изнасят от Русия.
Има и приети санкции, с които се налагат ограничения върху морския сектор.
С разширения наказателен пакет се изключват и три банки от Беларус от международната система SWIFT. Преди дни ЕС изключи 7 руски банки, сред които втората най-голяма в страната – VTB. В списъка попаднаха още „Внешэкономбанк“ (ВЕБ), „Банк Россия“, "Промсвязьбанк", „Откритие“, „Новикомбанк“ и „Совкомбанк“.
SWIFT е комуникационна система, която се превърна в гръбнака на международните финанси. Днес повече от 11 000 банки от над 200 държави са свързани чрез SWIFT. Всеки ден те обменят около 42 милиона съобщения.
ЕС изключи 7 руски банки от SWIFT, включително втората най-голяма
Какво е SWIFT и как изключването на руските банки ще повлияе на финансовите пазари
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: