ЕС се съгласи да намали потреблението на газ с 15%, но с много изключения Снимка: © Getty Images

Министрите на енергетиката на държавите от ЕС са постигнали принципно съгласие в полза на предложението за едновременно съкращение на консумацията на газ с 15% между август и март. Черновата на плана обаче предвижда възможност за серия от изключения заради несъгласието на няколко страни с новия режим.

Целта на предложението е да се направят спестявания на горивото преди зимния сезон, така че държавите да са подготвени за евентуално спиране на доставките от Русия.

България, Полша, Дания, Финландия и Нидерландия вече бяха "откъснати" от достъп до договорените си количества заради решението на "Газпром" да не доставя на страни, които не плащат по новата им схема в рубли.

Междувременно Русия продължава да изнудва най-големия си клиент на природен газ - Германия - като държи на 20% капацитета на "Северен поток 1".

Предложението на ЕК е няколко държави, които не са свързани с газопроводите на други страни от ЕС да получат изключение от евентуално задължително намаляване на консумацията, защото няма да имат достъп до алтернативни доставки.

Държави, които произвеждат големи мощности електричество от газ също, също ще бъдат изключени от правилото, за да не се стигне до допълнителна криза.

Още изключения ще има и за страни, които са постигнали предварителните цели за запълване на газохранилищата си преди зимата, ако са сериозно зависими от газа за стратегически важни производствени мощности или ако консумацията им на газ се е увеличила с поне 8 на сто през миналата година в сравнение с 5-годишен период.

Според POLITICO българският премиер Кирил Петков е заявил подкрепата на страната за общия план за съкращаване на потреблението на природен газ, но e приозвал да се помисли за други изключение при евентуална криза - за повишаване на използването на въглищните централи "само за тази зима".

Страните, които бяха против въвеждането на режим на газа, са Полша, Гърция, Испания, Португалия, Кипър и Малта.

Островните държави ще са сред тези, които със сигурност ще получат отстъпка от новото правило. Гърция е в хипотезата, в която евентуално значително съкращаване на потреблението на газ може да доведе до по-голям проблем, тъй като по-голяма част от вносната суровина отива за производство на ток.

Дания и Нидерландия, които започнаха да намаляват потреблението си на природен газ още от началото на 2022 г., сега ще имат право да компенсират тези количества в новата си зимна квота.

Германия вероятно ще се освободи от режима заради газовото потребление в ключови индустриални сектори.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

НС направи важни крачки към приемане на еврото и взе решение за ускоряване на процеса

Парламентът постави като цел 1 юли 2025 г. за приемане на еврото у нас

17:56 - 26.07.2024
Технологии

Vivacom навлиза ударно в света на гейминга с турнира „Game ON“

Популярни геймъри, техните фенове и специални гост-звезди влизат заедно в епичен сблъсък за награда от 15 000 лева

17:46 - 26.07.2024
Важно днес

Русия арестува бивш зам.-министър на отбраната и го обвини в корупция

Офицерът е един от най-дълго служилите служители в областта на руската отбраната.

17:25 - 26.07.2024
Важно днес

МОН предлага две по-дълги ваканции за учениците

МОН с предложение за ваканциите и неучебните дни през учебната 2024/25 г.

15:28 - 26.07.2024