ЕС се съгласи да намали потреблението на газ с 15%, но с много изключения Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Министрите на енергетиката на държавите от ЕС са постигнали принципно съгласие в полза на предложението за едновременно съкращение на консумацията на газ с 15% между август и март. Черновата на плана обаче предвижда възможност за серия от изключения заради несъгласието на няколко страни с новия режим.

Целта на предложението е да се направят спестявания на горивото преди зимния сезон, така че държавите да са подготвени за евентуално спиране на доставките от Русия.

България, Полша, Дания, Финландия и Нидерландия вече бяха "откъснати" от достъп до договорените си количества заради решението на "Газпром" да не доставя на страни, които не плащат по новата им схема в рубли.

Междувременно Русия продължава да изнудва най-големия си клиент на природен газ - Германия - като държи на 20% капацитета на "Северен поток 1".

Предложението на ЕК е няколко държави, които не са свързани с газопроводите на други страни от ЕС да получат изключение от евентуално задължително намаляване на консумацията, защото няма да имат достъп до алтернативни доставки.

Държави, които произвеждат големи мощности електричество от газ също, също ще бъдат изключени от правилото, за да не се стигне до допълнителна криза.

Още изключения ще има и за страни, които са постигнали предварителните цели за запълване на газохранилищата си преди зимата, ако са сериозно зависими от газа за стратегически важни производствени мощности или ако консумацията им на газ се е увеличила с поне 8 на сто през миналата година в сравнение с 5-годишен период.

Според POLITICO българският премиер Кирил Петков е заявил подкрепата на страната за общия план за съкращаване на потреблението на природен газ, но e приозвал да се помисли за други изключение при евентуална криза - за повишаване на използването на въглищните централи "само за тази зима".

Страните, които бяха против въвеждането на режим на газа, са Полша, Гърция, Испания, Португалия, Кипър и Малта.

Островните държави ще са сред тези, които със сигурност ще получат отстъпка от новото правило. Гърция е в хипотезата, в която евентуално значително съкращаване на потреблението на газ може да доведе до по-голям проблем, тъй като по-голяма част от вносната суровина отива за производство на ток.

Дания и Нидерландия, които започнаха да намаляват потреблението си на природен газ още от началото на 2022 г., сега ще имат право да компенсират тези количества в новата си зимна квота.

Германия вероятно ще се освободи от режима заради газовото потребление в ключови индустриални сектори.

Важно днес

ТИР се вряза в кола в насрещното на „Тракия”, загинали са мъж и две деца

Движението в участъка е ограничено

15:37 - 24.06.2026
Текстове от партньори

L’Oréal разширява най-мащабната си глобална инициатива за презареждаема козметика

L'Oréal Groupe стартира третото издание на кампанията си #JoinTheRefillMovement („Присъединете се към движението за презареждане“).

14:16 - 24.06.2026
Спорт

Футболистка осъди италианския "Лацио" за отказан договор заради бременност

Историческо решение в женския футбол

14:10 - 24.06.2026
Живот

Емили Ратайковски разбуни духовете с есе за секса след развода и живота като самотна майка

Моделът разказва за първите години след развода

14:04 - 24.06.2026
Текстове от партньори

Kaufland ще отдава паркоместа под наем в София

В началото на юли магазините с паркоместа в програмата се удвояват от 4 на 8, а до есента ще бъдат 10

13:47 - 24.06.2026
Важно днес

Задържаният за убийството в Угърчин е излязъл от затвора преди дни

Жертвите и заподозрения са живели в общежитие от социален тип

13:15 - 24.06.2026
Бизнес

tbi bank удължава безплатния обмен на левове в евро до края на 2026 г.

Законовият срок за обмяна без такси изтича на 1-ви юли

12:36 - 24.06.2026
Важно днес

Бюджет 2026 ще е с дефицит над 3%, Радев се оправда с бившите управляващи

Кабинетът няма да намали нито заплатите, нито броя на администрацията

12:03 - 24.06.2026
Здраве

ТЕЛК за всеки десети или защо България продължава да измерва човешките потребности с едно число

Системата слага всички под общ знаменател. Това я прави неефективна, но за сметка на това скъпа

11:54 - 24.06.2026