Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) е признал мерките, които Столичната община е предприела при и след събарянето на незаконните постройки в кв. "Захарна фабрика" за настаняване на хората, за достатъчни и ефективни. Това съобщиха от пресцентъра на общината.
Съдът е решил да отмени наложените временни мерки, наложени по жалбата "Илиева и други срещу България", и да прекрати приоритетното разглеждане на случая.
Решението е от 10 юли 2025 г. и идва след като българските власти са доказали пред съда, че са предприели нужните действия за подкрепа на хората, останали без дом. ЕСПЧ прецени, че Столичната община не е нарушила праватата им и е изпълнила задълженията си по Европейската конвенция за правата на човека.
На 15 април тази година - няколко дни преди Великден, багери влязоха в ромската махала на столичния квартал „Захарна фабрика“. Съпровождани от жандармерия и водно оръдие, те разрушиха домовете на около 200 души – включително деца, възрастни и болни хора. Акцията по събарянето на незаконните постройки е разпоредена и координирана с полицията от кмета на район "Илинден" Емил Бранчевски.
Той мотивира действията си със заповед, издадена още през 2016 г. за премахване на постройките, които "представляват непосредствена потенциална заплаха за здравето и живота на обитателите им".
След акцията обаче последваха критики, включително за това, че действията са извършени в нарушение на решение на ЕСПЧ. На 11 април съдът е постановил, че разрушаването на постройките трябва да бъде спряно, докато държавата не осигури адекватни жилища на обитателите – особено децата, възрастните и болните.
Районният кмет Бранчевски отричаше администрацията му да е погазила решението на ЕСПЧ, тъй като в него е записано да не се събарят постройки на семейства, на които "не е осигурено алтернативно настаняване". Според него това е било спазено и е предложен временен подслон на засегнатите жители, но не всички са го приели.
"Решението на ЕСПЧ потвърждава, че Столичната община действа отговорно и законосъобразно дори в кризисни ситуации", заяви зам.-кметът по социалните дейности Надежда Бачева по повод последното постановление на съда в Страсбург.
Казусът „Захарна фабрика“: въпросите, които не можем да подминем
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: