Съдът стопи наказанието на Евелин Банев - Брендо до само 10 г. за престъпления в три държави Снимка: © Капитал, Анелия Николова

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Софийският градски съд (СГС) осъди Евелин Банев – Брендо на 10 години и половина в затвор. Това е общо наказание за присъдите му по всички извършени престъпления за наркотрафик и пране на пари, които бяха водени срещу него в няколко държави, включително България, Италия и Румъния.

От присъдата му ще бъде приспадната една година в ареста в Италия, както и времето, в което Банев е бил в затвора в София.

Банев беше обявен за международно издирване през 2018 г. след постановена присъда за пране на пари. През 2021 г. той беше задържан в Украйна, където се оказа, че е получил гражданство. След като беше освободен от местен съд, той отново изчезна безследно. Брендо бягаше от властите до юни 2024 г., когато реши да се предаде доброволно, защото чувства заплаха за живота си.

В Италия срещу Банев има издадена присъда 20 години затвор за трафик на наркотици и за ръководител на престъпна група, а в Румъния - присъда 10 години затвор и шест месеца. Той обаче поиска да излежи присъдите си и от двете държави у нас.

Адвокатката му Силвия Найденова каза, че италианският съд не е компетентен да се произнася по тези обвинения, тъй като въпросните деяния били извършени извън територията на страната. Заради това тя поиска италианската присъда да не бъде зачетена в България. Прокуратурата и съдът не се съгласиха с този довод.

Софийският градски съд обаче наложи значително по-леко общо наказание - 10 години за всички деяния.

Мотивите на съда бяха, че българското законодателство предвижда по-леки наказания за подобен тип престъпления. Освен това съдът записа в решението си, че италианският съд не е изпратил мотиви към присъдата и се оплака от лошата комуникация с властите там.

Криминалист: Брендо се предаде, защото нещо го притеснява отвън

Важно днес

Почина бившият конституционен съдия Анастас Анастасов

Бившият депутат от ГЕРБ и член на КС е починал на 60-годишна възраст

19:29 - 22.01.2026
Спорт

Уличиха Ивет Лалова в употреба на допинг на Олимпийските игри

Става дума за тест от 2016 година

18:53 - 22.01.2026
Важно днес

Омбудсманът иска ясен регламент кога могат да бъдат връзвани психично болни пациенти

Омбудсманът алармира за липса на контрол в психиатричните заведения

18:26 - 22.01.2026
Култура

Arctic Monkeys издадоха първата си нова песен от 2022 г. насам

Парчето е включено в HELP(2) - нов благотворителен сборен албум

17:30 - 22.01.2026
Важно днес

Включването на България в Съвета за мир трябва да бъде ратифицирано от парламента

Участието на страната не е обвързано с финансово задължение

17:28 - 22.01.2026
Кино и сериали

„Sinners“ постави рекорд с 16 номинации за „Оскар“

Станаха ясни номинациите за тазгодишните „Оскари“

16:03 - 22.01.2026
Важно днес

"Войната трябва да приключи", каза Тръмп след среща със Зеленски

Представители на Тръмп днес ще се срещнат с Владимир Путин в Москва

15:37 - 22.01.2026
Важно днес

„Демократична България“: Желязков постави страната ни редом до Орбан и Лукашенко

Действията на изпълнителната власт в момента противоречат на Конституцията, смятат от ДБ

14:59 - 22.01.2026
Кино и сериали

Романтичната комедия „Професия блондинка“ се превръща в сериал

Сериалът „Elle“ разказва за гимназиалните години на Ел Уудс

14:46 - 22.01.2026