Еврокомисията ще предяви иск пред Съда на Европейския Съюз срещу България и още няколко държави заради липсващите им планове за управление на водите.
България е в група с Ирландия, Испания, Малта, Португалия и Словакия, които също не са приключили преразглеждането на тези планове, съгласно изискванията на Рамковата директива за водите.
Директивата е насочена към осигуряване на добро качествено и количествено състояние на реките и езерата в Европа.
Тя има за цел да намали и отстрани замърсяването, както и да гарантира, че има достатъчно вода, за да се поддържат едновременно нуждите на човека и дивата природа.
През февруари 2023 г. Комисията е изпратила официални уведомителни писма, последвани от мотивирани становища през септември 2023 г., до всички държави, които не са актуализирали и преразгледали тези планове.
През февруари 2023 г. управляваше служебният кабинет с министър-председател Гълъб Донев, назначен от президента Румен Радев. Служебен министър на околната среда и водите беше Росица Карамфилова-Благова. През септември 2023 г. МОСВ вече се управляваше от Юлиян Попов.
По същото време се случиха два сериозни инцидента със замърсяване на Девинската река и с наводненията по Южното Черноморие, при което се появиха съмнения за незаконни зауствания на тръби за отпадни води и за засипване на дерета на местните реки.
Въпреки известния напредък, шестте държави все още не са изпълнили задълженията си. Комисията счита, че усилията на властите до този момент са недостатъчни, и поради това е сезирала Съда на Европейския съюз.
Рамковата директива за водите представлява съществена част от европейската Зелена сделка и е необходима за постигане на неговите цели по отношение на климата, природата и намаляването на замърсяването.
Спазването ѝ в частта за наводненията е от решаващо значение за готовността и управлението тези бедствия.