Европа работи по "конкретен план" за разполагане на войски в Украйна след края на войната Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Европа работи по "доста конкретни планове" за разполагане на военни в Украйна като част от гаранциите за сигурност след края на войната.

В интервю за за Financial Times, публикувано в неделя вечерта, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заявява, че контингентът ще бъде подкрепен от САЩ.

"Президентът Тръмп ни увери, че ще има американско присъствие като част от предпазния механизъм. Това беше много ясно и многократно потвърдено", заявява Фон дер Лайен, като подчертава, че гаранциите за сигурност са от първостепенно значение и са "абсолютно решаващи".

Тя разговаря с изданието по време на обиколката си на държавите от източния фланг на ЕС, които са най-близо до конфликта в Украйна, сред които е и България.

Председателят на Европейската комисия казва, че се работи по планове за "разполагане на многонационални войски и предпазен механизъм с участието на американците".

Украйна поиска конкретни гаранции за сигурност от своите западни поддръжници, включително войски на място, като част от всяко мирно споразумение за прекратяване на война, която руският президент Владимир Путин започна през февруари 2022.

Войските вероятно ще включват десетки хиляди европейски военнослужещи, подкрепени с помощ от САЩ, включително системи за командване и контрол, както и средства за разузнаване и наблюдение, пише Financial Times и допълва, че това споразумение е било договорено на среща между Тръмп, украинския президент Володимир Зеленски и висши европейски лидери миналия месец.

"Разбира се, винаги е необходимо политическото решение на съответната държава, защото разполагането на войски е едно от най-важните суверенни решения на една нация“, добави тя. Усещането за неотложност е много високо... движи се напред. Наистина се оформя", добави Фон дер Лайен.

Фон дер Лайен беше сред европейските лидери, които придружиха украинския президент Володимир Зеленски в Белия дом при срещата му с Доналд Тръмп, непосредствено след разговорите на американския президент с Владимир Путин в Аляска. Оттогава досега Тръмп няколко пъти промени заявките за евентуално участие на САЩ в гаранциите за мир след края на войната в Украйна.

Непосредствено след разговорите с европейските лидери и Зеленски Тръмп допусна публично, че САЩ ще участват в гаранциите за сигурност - без повече детайли, а ден по-късно заяви, че евентуалната подкрепа ще бъде по въздух, но "няма да бъдат разполагани американски войници на украинска територия".

В последното си и интервю от неделя американският президент посочва, че на войната на Русия в Украйна не би могло да бъде сложен край без гаранции за сигурност и добавя, че ако САЩ могат да помогнат по някакъв начин на Европа да разреши конфликта, "бих бил готов да го направя".

"Говорим за много животи. Не говорим за нещо, което аз започнах. Аз наследих тази война. И всичко, което се опитвам да направя, е да потуша пламъка, знаете. И си мислех, че съм го направил", коментира още Тръмп.

По-рано Белият дом твърдеше, че Путин се е съгласил на среща със Зеленски и че плановете са "в ход". Но Кремъл така и не потвърди ангажимента си. В интервю за американската NBC преди седмица и руският външен министър Сергей Лавров каза, че среща не се очаква.

Наскоро германският канцлер Фридрих Мерц също изрази скептизицъм по отношение на бъдеща двустранна среща между украинския президент Володимир Зеленски и руския лидер Владимир Путин. Според Мерц такава няма да има, въпреки предварителните обещания на Путин по време на разговорите му с президента на САЩ Доналд Тръмп.

В интервюто за Financial Times Фон дер Лайен благодари на Тръмп за ангажимента в усилията за постигане на мир.

„Путин не се е променил, той е хищник“, каза тя. „(Тръмп бел. ред.) иска мир, а Путин не сяда на масата за преговори... Той има негативен опит с Путин, все повече Путин не прави това, което казва.“

Financial Times посочва още, че на 4 септември в Париж ще се срещнат лидерите на водещите европейски страни, ръководителите на НАТО и Европейската комисия, за да обсъдят конфликта в Украйна.

Според информацията на вестника по инициатива на френския президент Еманюел Макрон следващата седмица в Париж ще се състои среща между лидерите на т.нар. коалиция на желаещите, в която участват британският премиер Киър Стармър, германският канцлер Фридрих Мерц, генералният секретар на НАТО Марк Рюте и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Те ще продължат обсъждането на гаранциите за сигурността на Украйна.

Важно днес

Почина Антон Станков - бивш министър на правосъдието при НДСВ

Той е починал след кратко боледуване на 60-годишна възраст

12:08 - 13.08.2026
Важно днес

Васил Терзиев поздрави Бургас и призова заедно да се възползваме от шанса „Евровизия 2027“

Големият финал ще се проведе на 15 май 2027 г.

11:34 - 13.08.2026
Важно днес

Бургас ще бъде градът домакин на "Евровизия 2027"

Двата полуфинала ще бъдат на 11 и 13 май, а финалът ще е на 15 май

11:00 - 13.08.2026
Бизнес

Джош Къшнър купи „Лос Анджелис Лейкърс“ за рекордните 12,5 млрд. долара

По-малкият брат на Джаред Къшнър от години се дистанцира политически от семейство Тръмп

09:57 - 13.08.2026
Важно днес

„Евровизия“ променя правилата за домакинство от 2027 г.

Победителят няма да може да бъде домакин на „Евровизия“, ако страната участва във въоръжен конфликт

09:20 - 13.08.2026
Важно днес

Само 17 минути е разпитван ключов таен свидетел по делото срещу Благомир Коцев

Свидетел 3-АС-30 е дал показанията си на 9 октомври 2025 г., а само ден по-късно твърденията му се оказват ключови за съда

09:02 - 13.08.2026
Живот

Милиони в Европа наблюдаваха пълното слънчево затъмнение

Пълната фаза на затъмнението премина през Гренландия, Исландия и Испания

08:03 - 13.08.2026
Важно днес

Говорителката на Тръмп Каролайн Ливит напуска Белия дом, за да се грижи за семейството си

Тя ще остане външен съветник на президента

07:31 - 13.08.2026
Спорт

ПСЖ триумфира със Суперкупата на Европа

Носителят на Шампионска лига надигра Астън Вила

00:07 - 13.08.2026