България не може да одобри началото на преговори на ЕС със Северна Македония, защото Скопие отказва да изпълнява условията по Договора за добросъседство, подписан през 2017 г.
"Националният интерес на България е държавите от Западните Балкани да извършват реформи, да вървят по този път, да се присъединят към общата политика за сигурност на ЕС и някой ден, когато са готови да станат членове на ЕС. Но към този момент България не е в състояние да одобри преговорната рамка за Северна Македония. Условията ни не са нови. Хубаво е, че договорът се подписа, но той трябва и да се изпълнява. Ние имаме забележки по изпълнението на този договор и не само в частта за историческата комисия", каза вицепремиерът Екатерина Захариева в интервю за bTV.
Тя даде за примери нарушения на договора в частта за мерките срещу разпространение на език на омразата от страна на Скопие и по въпроса за наличието на национални малцинства в двете държави.
Непризнаването на историческата истина има отражения в реалността, каза Захариева.
Вицепремиерът отхвърли критиките, че Договорът от 2017 г. е формулиран твърде общо и сега създадва условия за заобикалянето му от страна на съседната страна. По думите й "общата история" между България и Македония, която е вписана като всепризнат факт в Договора, е различно понятие от "споделената история", която всяка държава има с останалия свят.
Захариева отхвърли предложенията България да поиска признаване на собствено национално малцинство в Македония като ответна мярка: "За това са работили 75 години в посока заличаване на българското самосъзнание в Северна Македония ще бъдат страшно доволни, ако се повдигне този въпрос.", каза тя.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: